Paylaşım

Kurye Devi FedEx Filosuna 1.000 Adet Elektrikli Chanje V8100’ü Katıyor!


 

Dünyanın en büyük dağıtım şirketlerinden olan FedEx, Çinli Chanje ile anlaşarak filosunu EV araçlara çeviriyor...

Çok Uluslu Amerikan kurye şirketi FedEx, araç mantığını değiştirerek filosunu tamamı elektrikli araçlarla kurmada karar kılmış. İşin ilginç tarafı ise alınacak palen van araçların hepsi Çinli Chanje‘den tedarik edilecek. Zira Elon Musk elektrikli ticari araçlar konusuna fazlasıyla eğilmişti. Bir keresinde Mercedes ile ortak EV araç yapabileceklerinden söz etmişti.

Sıfır emisyonlu kargo araçları için Nikola şirketi de oldukça sağlam sipariş rakamları almıştı. FedEx, teslimat araçları için Çinli bir şirketi uygun görmüş ve farklı planlar yapmış. İşte detaylar…

Uzun yıllardır ABD ve birçok ülkede faaliyet gösteren FedEx, 1000 adet V8100 panelvan aracı filosuna katacak.

Kaliforniya merkezli şirket, 2009 yılından bu yana araçlarını elektrikleye çevirmeye çalışıyor. FedEx, 1000 adet olarak belirlediği V8100 araçlarının 100’nü satın alcak. Kalan 900 adetlik kısmı da kiralayacak. Destek hizmeti de Ryder System sunacak.

Chanje V8100 araçları yeterli hacme ve menzile sahip.

Uzun şasi üzerine konumlandırılan V8100, kaporta kısmından epeyce fazla yükleme alanı sunacağını gösteriyor. Araç, 19.114 litre depomala kapasitesine ve azami 2.720 kg yük taşıma kapasitesine sahip.

Çin’de Changjiang, ABD’de Chanje olarak hizmet verecek marka, 13.2 kW’lık hızlı şarj olanağı sunan pillerle 241 km gidebiliyor. V8100 elektrikli panelvan, böylece yerinde ve yeterli rakamlar veriyor. Tahmin ediyoruz ki ilerleyen zamanlarda farklı pil paketleri ile 241 olan menzil, 400 km‘ye kadar çıkartılacaktır.

Mercedes’in Srinter EV’sinin menzil rakamları ise 150 km civarlarındaydı. V8100 yaklaşık 100 km daha fazla menzile sahip. Çinli bir firma ABD topraklarında sağlam iş yapacak gibi. FDG’ye göre; araçlarının daha fazla kullanılacağı ve firmalarca tercih edileceğini söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde Daimler’in Tesla ile çalışabiliriz demesi aklımıza geliyor. Ticari araçların EV tarafı biraz zayıf kalmıştı. Belki Musk – Mercedes birleşmesinden çok menzilli, sağlam van, kamyonet ve kamyonlar çıkabilir!

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın