Yatırım yapmaya başla!

Karbondioksit Krizi Bira ve Et Sektörünü Olumsuz Etkileyebilir!

Avrupa'da birçok şirket, karbondioksit eksikliği nedeniyle tedarik kısıntısına gitmeye başladı. İşte birçok yiyecek ve içecek sektörünü etkileyen eksikliğin detayları;
Karbondioksit Krizi Bira ve Et Sektörünü Olumsuz Etkileyebilir!

ABD’nin uyguladığı ek vergiler, Çin’in misillemesi, Brexit ve dünyada yaşanan diğer krizlere bir yenisi eklenmek üzere. Avrupa’da başlayan CO₂ eksikliği, hem içecek hem de gıda sektörünü yeni bir krize sokabilir. Örneğin; Dünya Kupası heyecanının yaşandığı tüm Avrupa’da, karbondioksit eksikliği yaşanması bira üreticilerini zorlamaya başladı.

Gas World isimli ticaret gazetesi, Avrupa’nın karbondioksit tedarikini tehlikeye sokan bir tedarikçi olduğunu yazdı.

Avrupa CO2 Eksikliği Yaşıyor

Önümüzdeki haftalarda karbondioksit eksikliği nedeniyle büyük sıkıntılarla karşı karşıya gelinmesi muhtemel görünüyor. Bira ve et başta olmak üzere gıda – meşrubat sektöründe CO₂ eksikliği hissedilmeye başlandı.

Sorunun nedeni ise Avrupa’nın en büyük karbondioksit kaynaklarından 2 tanesinin onarım çalışması yapmasıdır.

Karbondioksit Kaynaklarında Eksiklik

Avrupa Birliği’nin en büyük karbondioksit kaynaklarından bir geleneksel bir amonyak tesisidir. Kuzey Avrupa’da yer alan en büyük 5 gaz üreticisinden biri olan bu tesis, ilkbaharda bakım – onarım işlemleri için planlı olarak kapandı. Alternatif CO₂ kaynaklarından birisi de biyoetanol tesis; ama burası da yaz onarım çalışmaları için kapalı.

Avrupa’da CO₂ eldesi için kullanılan 2 tesisin kapalı olması ve tüketimdeki artış, eksikliğin iyice hissedilmesine neden oldu.

Dünya Kupası ile Eksiklik İyice Hissedildi

Bira, soda gibi ürünlerin şişelenme aşamasında kullanılan karbondioksit, etin ambalajlanmasında da büyük bir öneme sahip. Dolayısıyla iki büyük sektörün sırf bu yüzden darbe alması mümkün görülüyor.

Heineken ve Coca-Cola’da da yakın zamanda tedarik kesintilerinin başlamasından endişe duyuluyor.

Heineken ve Coca-Cola Endişeli

Tesco’nun sahip olduğu gıda toptancısı Booker, bira ve elma şarabı tedarik etmeye başladı. Booker; barlar, restoranlar ve tüccar tarafından tercih edilen bir yer olurken, CO₂ eksikliği nedeniyle satışlara sınır getirdi. “10 kutu bira ve 5 şişe elma şarabı veya meşrubat” şeklinde bir kısıtlamaya giden Booker, karbondioksitin uluslararası alandaki eksikliği nedeniyle bunu yapmak zorunda kaldığını dile getiriyor.

Heineken’den bir sözcü ise yiyecek ve içecek sektörlerindeki birçok şirketin karbondioksit eksikliğinden kötü etkilendiğini söyledi.

Heineken CO2 Eksikliği

Sorunun çözülmesi için şirketler kendi çözümlerini üretmeye çalışıyor ve tedarik konusunda kendi üstlerine düşeni yaptıklarını dile getiriyor. Müşterilerin işlerini aksatmadan minimum oranlarla çalıştıklarını açıkladı. Birçok marka ise durumu “büyük eksiklik” olarak tanımladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum