Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karar Verildi! İsviçreli Bürokratlar Kışın Sıkı Giyinmek Zorunda!

Küresel enerji krizi nedeniyle ülkeler kış dönemi öncesinde tedbirleri artırmaya devam ederken bir hamle de İsviçre'den geldi. Detaylar haberde;
Karar Verildi! İsviçreli Bürokratlar Kışın Sıkı Giyinmek Zorunda!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsviçre hükümeti, küresel enerji krizi eşliğinde zor geçmesi beklenen kış ayları öncesinde tasarruf tedbirlerini sıkılaştırmaya başladı. Kabine tarafından Cuma günü yeni tasarruf tedbirleri resmen kabul edildi.

Hükümetin, enerji tasarrufu için kamu binalarının 20 santigrat dereceyi (68 °F) aşmamasına karar vermesinin ardından, İsviçreli bürokratların bu kış daha sıkı giyinmeleri gerekecek.

Kabine tarafından kabul edilen tedbirlerin federal ofis binalarını, üniversiteleri ve askeri mülkleri kapsadığı belirtildi.

İsviçre’de Yeni Tasarruf Tedbirleri Uygulamaya Geçti

Tedbir maddeleri ile federal binaları ısıtmak için kullanılan enerjiden yüzde 6 ila 10 civarında tasarruf elde edilmesi hedefleniyor.

Diğer adımlar arasında ise şunlar yer alıyor:

GCM Yatırım Banner

Mümkün olduğunca sıcak suyun kapalı tutulması, gece saatleri ile hafta sonlarında termostatların kapatılması ve gerekli olmayan aydınlatma ile cihazların kapatılması.

Kamuya ait daha az binayı açık tutmak amacıyla Noel ve Yeni Yıl arasındaki idari işlemlerin sayısı ve içeriği de azaltılacak.

Hükümet Gönüllü Kampanya Başlattı

İsviçre hükümeti geçen ay, tüketicileri ve işletmeleri, bu kış en kötü senaryoda karneyle dağıtmaya yol açabilecek gaz ve elektrik kıtlığı nedeniyle enerji tasarrufu yapmaya teşvik etmek için gönüllü bir kampanya başlatmıştı. Hükümet, kamu ve özel sektörden 40’tan fazla ortak “Enerji kıt. Onu boşa harcamayalım” sloganıyla bu hamleyi destekliyor.

Kampanya ile ilgili yapılan açıklamada “Amaç, mümkün olduğu kadar çok insanın gönüllü olarak katılması ve İsviçre’nin ilk etapta bir kıtlık durumuna girmesini önlemeye yardımcı olmak” ifadeleri kullanılmıştı.

Kampanyanın Nisan ayına kadar sürmesi planlanıyor.

Hükümet, kampanyanın ve önlemlerin kıtlığı giderememesi durumunda, yasaklar ve karneye ayırma da dahil olmak üzere, giderek katılaşan bir dizi adım planlıyor.

Gazını Avrupa Birliği’ndeki komşu ülkelerdeki ticaret merkezlerinden alan İsviçre’de yetkililer, krizin elektrik kesintilerine yol açması halinde dört saatlik bölgesel kesintilere de başvurabileceğine işaret etmişti.

Bunun yanında Avrupa çapında ülkeler, olası bir toplu kesintiye hazırlık olarak enerji tüketimini azaltmanın ve gaz depolarını doldurmanın yollarını aramaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.