Yatırım yapmaya başla!

Karantinalar, Petrol ve Pandemi Dubai Ekonomisini Krize Sürüklüyor

Küresel karantinalar ve petrol fiyatlarındaki düşüşle Dubai'nin yeni bir borç kriziyle karşı karşıya olduğu söylendi. Detaylar aşağıda;
Karantinalar, Petrol ve Pandemi Dubai Ekonomisini Krize Sürüklüyor

Körfez’in ışıltılı merkezi Dubai, virüs kaynaklı küresel karantinalar ve düşen petrol fiyatları ile yeni bir borç kriziyle karşı karşıya. Ekonomistlere göre bu borç krizi, binlerce işi ve emirlik borsalarının neredeyse yarı değerini ortadan kaldıran 2009 çöküşünü anımsatıyor.

Sonuçta tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs, hükümetlerin arka arkaya teşvik paketleri açıklamasına yol açtı. Bu da hükümetlerin borçlarını şimdiden yükseltmeye başladı. Öyle ki koronavirüs nedeniyle küresel borcun GSYİH’ye oranının yüzde 342’ye çıkacağı öngörüldü.

Bununla birlikte virüs dünyayı etkisi altına almadan önce de artan borçla ilgili endişe verici uyarılar yapılmıştı.

Dubai Ekonomisi %5-6 Daralabilir Bu yılın Ocak ayında gelen Dünya Bankası’nın küresel borç krizi uyarısı bunlardan bir tanesi olmuştu. Economist Intelligence Unit de kısa süre önce trilyonluk teşviklerle dünya ekonomisinin ikinci resesyonu görebileceğini tahmin etti. İngiltere’den OBR de ülkenin II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük yıllık açığını görebileceğini söylemişti. Son dönemlerde benzer nitelikte daha birçok endişe verici uyarı yapıldı. İşte bu noktada Dubai için de bir uyarı geldi.

Dünyanın diğer bölgeleri gibi koronavirüsten etkilenen Dubai’de şimdiye kadar 8,756 vaka ve 56 ölüm sayısı rapor edildi.
Dubai Koronavirüs Grafiği
Kaynak: Worldometer

Rakam nispeten az olsa da Capital Economics bu haftaki bir notunda Dubai’nin son yıllarda düşen iş büyümesine koronavirüs pandemisinin getirdiği rekor düşük seviyelerdeki petrol fiyatları ve küresel karantinaların eşlik ettiğini bildirdi. Dünyanın en yüksek binasına ve en büyük alışveriş merkezine eb sahipliği yapan Birleşik Arap Emirliği’ndeki temel işletmeler dışındaki tüm işler kapatılmıştı.

Karantina önlemlerinin Dubai piyasalarını çoktan etkilemeye başladı ki Nisan ayının ortalarına doğru Dubai Borsası’nda yüzde 30’a yakın kayıp görüldü.

Dubai Borç Krizi Geliyor

Dubai’nin hükümet bağlantılı kuruluşları borçlarını ödeyemediğinde emirliğin 2009 borç krizini tetiklemişti ki Capital Economics’e göre borç Dubai’nin GSYİH’sinin %80’inden fazlasını oluşturuyordu.

Renaissance Capital ekonomisti CNBC’ye verdiği demeçte konuyla ilgili şöyle konuştu: “Piyasalar Dubai temerrütünden ilk kez korkmuyor. Ama bu sefer durum bir sağlık krizi, bir ulaşım ve turizm krizi, aşırı arz edilen bir emlak piyasası ve bir petrol fiyatı düşüşü nedeniyle ciddi.”

Aşırı arz edilmiş bir emlak denildiğinde Dubai’nin konut piyasasında salgından daha önce var olan sorunlar akla geldi. Çünkü Dubai’nin konut piyasasında arz fazlalığı hakimdi.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Gayrimenkul kralı Hussain Sajwani, geçen yılın sonunda inşaatın derhal durdurulması çağrılarını tekrarlamış, fazlalığın sürmesi durumunda kentin felaketle karşı karşıya kalacağını söylemişti.

Koronavirüs krizinin gayrimenkul ve ağırlama sektörleri başta olmak üzere pek çok sektörde kayıp yaratması, mevcut problemlerin üzerine eklenmiş oldu. Geçen yıl yüzde 1,94 büyüyen Dubai, 2009 borç krizinden dolayı komşusu Abu Dabi’den 20 milyar dolarlık yardım paketi istemeye zorlamıştı.

Dubai’deki kriz Orta Doğu piyasalarında da dev çöküşler yaratmış, Dubai yönetiminin sahip olduğu şirket hisselerini eksilere göndermişti. Diğer taraftan IMF’ye göre Dubai’nin devlet borcu, 2019’da GSYİH’sinin yüzde 110’u seviyesindeydi ki bu da dünyanın en yüksek borç/GSYİH oranlarından biriydi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum