Yatırım yapmaya başla!

Karakter Hakkında Fikir Veren 7 Küçük İşaret

Karakter Hakkında Fikir Veren 7 Küçük İşaret

İlk birkaç saniyenin karşımızdaki kişiyi olumlu ya da olumsuz açıdan etkilemek için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz değil mi? Evet, sizin de tahmin ettiğiniz gibi ilk izlenimden bahsediyorum. Hayatımızın pek çok yerinde bizi başarıya ya da başarısızlığa götürecek olan önemli kavramdan! Kuracağımız arkadaşlıklardan ilişkilere, gireceğimiz işlerden sosyal hayatımıza varana kadar birçok alanda etkili olan unsurdan! Kimilerine göre ilk 7, kimilerine göre 15, kimilerine göre de 30 saniyede oluşan ilk izlenim o dakikadan sonra kişiye bakış açısını belirleyecek en önemli faktör olacaktır. Bunu şöyle düşünebilirsiniz;

Karakter Hakkında Fikir Veren İşaretlerHiç bilmediğiniz bir yolda yürüyorsunuz ve gideceğiniz yeri bulabilmek için yardıma ihtiyacınız var. O anda size doğru yaklaşan iki kişi gördünüz. Bunlardan bir tanesinin saçı sakalı birbirine karışmış, eski ve kirli kıyafetleri var; diğeri ise iyi giyimli, kendinden emin adımlarla yürüyen bir beyefendi gibi görünüyor. Hiç düşünmeden iyi giyimli adama doğru yaklaşır ve onunla iletişim kurarsınız. Çünkü o insan diğerinden çok daha güven verici görünmüştür ve siz bu izlenimi sadece saniyeler içerisinde edinirsiniz. İşte ilk izlenim bu nedenle çok önemlidir. Belki kirli sakallı ve kötü giyimli adam diğerine göre çok daha kibar ve iyi biri olabilir, ama siz şimdiye kadar edindiğiniz bilgiler neticesinde iyi giyimli insanların çok daha güvenilir olduğu yargısına varmış ve onu seçmişsinizdir.

Tıpkı sizin yaptığınız gibi başkaları da sizin hakkınızda bir yargıya varabilmek için belirli şeyleri inceler. Atıyorum, bir iş görüşmesine katıldınız. O işi alabilmek ve rakip adayların bir adım ötesine geçebilmek için ilk izlenimin kişi hakkında varılacak kararda ne kadar önemli olduğunu bilmeli ve ona göre davranmalısınız. Bu sadece iş hayatında değil, özel hayatınızda da oldukça etkilidir. Örneğin; muhtemel aşk’ınız olacak kişiyle ilk buluşmanızdasınız. El sıkışmanızdan bakışınıza, kıyafetlerinizden konuşmanıza varana kadar pek çok küçük şey; bu aşkın temellerinin atılıp atılmayacağına etki edecektir. Anlayacağınız, hayatınız boyunca insanlarla başarılı ilişkiler kurmak istiyorsanız, ilk birkaç saniyenin ne kadar önemli olduğunu anlamalı ve belli başlı işaretlere her zaman dikkat etmelisiniz. Bu konuda size fikir verebilmek için aşağıdaki listeyi hazırlamaya karar verdim. Birazdan insanların karakteriniz hakkında bir yargıya varmasını sağlayan küçük işaretlerin neler olduğunu öğreneceksiniz. İsterseniz işinize yarayacağından emin olduğum listeyi incelemeye bir an önce başlayalım:

El Yazısı

El YazısıEl yazısının kişi hakkında fikir edinmede ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Evet, günümüzde pek çok büyük şirket yapacağı işe alımlarda el yazısı bilimi olan grafolojiyi kullanıyor. Kişinin el yazısından; karakteri, güvenilirliği, sergileyebileceği davranışları, eğilimleri tahmin ediliyor ve bu; kişinin özelliklerinin belirlenmesinde en güvenilir yöntem olarak görülüyor. Mesela, kocaman harflerle yazı yazan kişilerin dışa dönük ve dost canlısı, sağa eğimli yazı yazan kişilerinse iletişim yeteneği güçlü kişiler olduğu söyleniyor. Buna ek olarak, küçük harflerle yazan kişilerin daha utangaç veya içe dönük kişiler olduğu düşülüyor. Eğer el yazınızın kariyerinizi nasıl etkileyebileceği hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istiyorsanız, buradan detaylara ulaşabilirsiniz.

Renkler

RenklerEvet, insanların kişiler hakkında varacağı kararlarda etkili olan şeylerden bir tanesi de tercih edilen renkler. Mesela genellikle siyah rengi tercih eden kişilerin daha duyarlı, sanata düşkün ve ayrıntıcı kişiler olduğu söylenirken; kırmızıyı tercih edenlerinse hayatı dolu dolu yaşayan ve dışa dönük kişiler olduğu düşülüyor. Ayrıca yeşili seven kişiler sadık ve sevecen, beyazı sevenler organize olmuş ve mantıklı, maviyi sevenler ise istikrarlı, hassas ve başkalarını düşünen kişiler olarak gösteriliyor. Peki, sizin favori renginiz hangisi?

Tırnak Yemek

Tırnak Yemekİnsanlara sizin hakkınızda fikir veren işaretlerden bir tanesi de tırnak yeme alışkanlığınızın olup olmamasıdır. Eğer tırnaklarınızı yiyor, saçlarınızla oynuyor veya kıyafetlerinizin bir yerlerini çekiştiriyorsanız; bu sizin o ortamdan sıkıldığınızı ya da genel olarak endişeli bir insan olduğunuzu gösterecektir. Hatta yapılan bağımsız bir araştırmaya göre tırnak yeme alışkanlığı olan insanların mükemmeliyetçi, katı kuralları olan ve aynı zamanda sinirli kişiler olduğu öne sürülmüştür.

Ayakkabılar

AyakkabılarEvet, ayakkabılar da ilk izlenimde epey etkili olan şeylerden bir tanesi! Hani derler ya “dost başa düşman ayağa bakar” diye, işte tıpkı bunun gibi insanlar da ilk tanışmada ayakkabılarınıza bakarak hakkınızda fikir edinebiliyor. Mesela; birinin ayakkabısına bakarak o kişinin statüsü, zevkleri, geliri, kısacası kişiliği hakkında az çok bir karara varabiliyorsunuz. Siz de insanlar üzerinde iyi bir izlenim bırakmak istiyorsanız, bundan sonra yapacağınız ayakkabı alışverişlerinde daha dikkatli olmalısınız derim.

Gözler

GözlerBildiğiniz gibi, gözler ruhun aynasıdır ve ne olursa olsun yalan söylemezler. Evet, gözleriniz kişiliğiniz hakkında pek çok şey söyleyebilir. Mesela; o an ne düşündüğünüz, söylediklerinizle düşündüklerinizin ne kadar tutarlı olduğu, ne kadar güvenilir olduğunuz gibi bir sürü şey… sadece kişinin gözlerine bakılarak rahatlıkla anlaşılabilir. Hatta yapılan bir araştırmada kişinin göz renginin de karakter üzerinde etkili olduğu söylenmiş. Mesela; mavi gözlü insanların koyu renk göze sahip olan insanlara göre daha az kabul edilebilir ve alkolik olmaya meyilli kişiler olduğu öne sürülmüş. Ayrıca insanların gözünün içine ne kadar süreyle bakabildiğinizin de kendinize olan güveninizin ve güvenilirliğinizin bir göstergesi olarak düşünüldüğünü ekleyeyim.

Dakiklik

DakiklikBir görüşmeye ne kadar erken gittiğiniz ya da ne kadar geç kaldığınız da karakteriniz hakkında fikir sahibi olunmasını sağlıyor. Görüşmelere geç kalan kişiler sorumsuz ve başarısız insanlar olarak düşülürken, dakik olan kişiler hakkında olumlu bir yargıya varılıyor. Buna ek olarak, tıpkı geç kalmak gibi görüşme yerine normal saatinden çok daha erken gitmek de hakkınızda olumsuz düşünülmesine neden oluyor. Çünkü bu davranış sizin çok heyecanlı ve öz güveni eksik biri olduğunuz yönünde sinyal veriyor.

Tokalaşmak

TokalaşmakKarakteriniz hakkında fikir verebilecek işaretlerden bir tanesinin de el sıkışma biçiminiz olabileceğini biliyor muydunuz? Evet, ilk kez tanıştığınız biri nasıl el sıkıştığınıza bakarak hakkınızda az çok bir karara varabilir. Örneğin; karşınızdaki kişinin elini güçlü bir şekilde sıkarsanız, bu sizin sağlam ve kararlı bir kişiliğiniz olduğunu düşündürüyor. Tersine korkak ve güçsüz bir el sıkışmanız varsa da bu sizin güvensiz ve zorluklar karşısında pes etmeye meyilli bir karakteriniz olduğunu gösterir. İşte el sıkışması ve yukarıdaki diğer küçük işaretler sayesinde insanlar karakteriniz hakkında fikir yürütebiliyor.

Gördüğünüz gibi, belki de şimdiye kadar çok fazla önemsemediğiniz bu işaretler, hayatınızın her alanında etkili olacak nitelikte! Evet hem sizin yeni tanıştığınız biri hakkında karar vermenizi hem de başkalarının sizin hakkınızda fikir edinmesini sağlayan bu küçük işaretlere gerçekten dikkat edilmeli diye düşünüyorum. Sonuçta; yukarıdaki maddelerin ne kadar önemli olduğunu anladıysanız, bunları zaten dikkate alırsınız, değil mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum