Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karaismailoğlu: Toroslara Adeta Mühür Vuruyoruz

Karaismailoğlu, Türkiye'nin en yüksek viyadüğünün inşaatında sona gelindiğini duyurdu. Akdeniz ve İç Anadolu'yu bağlayacak viyadükle ilgili bilgi verdi.
Karaismailoğlu: Toroslara Adeta Mühür Vuruyoruz
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin en yüksek ayaklı viyadüğü olan Eğiste Hadimi Viyadüğü’nün inşaatında sona yaklaşıldığını duyurdu. Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerini bağlayacak viyadüğün tamamlandığında seyahat süresinin 20 dakika kısalacağını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın paylaştığı yazılı açıklamada, son 20 yılda Türkiye’nin her bir köşesinin yüksek standartlı yol ağıyla kuşatıldığı belirtildi.

İnşaatı tamamlanma evresinde olan Eğiste Hadimi Viyadüğü’nün de ulaşım alanındaki en önemli projelerinden biri olduğunu söylendi.

Çalışmalar kapsamında üstyapı imalatlarının devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, “Türkiye’nin en yüksek ayaklı köprüsünü inşa ederek Toroslara adeta bir mühür vuruyoruz” şeklinde konuştu.

“En Yüksek ve En Uzun Dengeli Konsol Köprüsü Olacak”

Bakan Karaismailoğlu, “Dengeli Konsol yapım metoduna göre yükseklikleri 42 – 166 metre arasında değişen 8 adet orta ayak ve 2 adet kenar ayak üzerinde projelendirilen Eğiste Hadimi Viyadüğü, bu özelliği ile ülkemizin en yüksek ve en uzun dengeli konsol köprüsü olacak” dedi.

GCM Yatırım Banner

Viyadüğün projesinin 12,50 metre gabarili çift yol platformuna göre aynı temele oturan iki farklı köprü şeklinde yapıldığı bilgisini paylaştı.

Gidiş-geliş güzergahında ikişer şeritten toplam 4 şerit olarak trafiğe açılacağını aktardı.

Viyadüğün, mevcut iki yönlü yolun standartlarının ve trafik, yol ve sürüş güvenliğinin artırılması için yapıldığını açıkladı.

“Mesafe 4 Bin 400 Metre Kısalacak”

Çalışmalar tamamlandığında mevcut yola göre mesafenin yaklaşık 4 bin 400 metre kısalacağını söyleyen Karaismailoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Eyiste Viyadüğü’nün tamamlanmasıyla, Türkiye’nin kuzey-güney aksının önemli arterlerinden biri olan Konya-Hadim-Taşkent-Alanya güzergahında zaman, seyahat konforu ve sürüş emniyeti ile yol standardı yükseltilecek, zamandan ve akaryakıttan tasarruf edilerek ülke ekonomisine önemli oranda katkı sağlanacak.”

Seyahat süresinde 20 dakikalık zaman tasarrufunun yapılacağı viyadüğe ek olarak daha yapılacak çok iş olduğu mesajını verdi.

Bakan Karaismailoğlu, “Bugüne kadar inşa ettiğimiz eserlerde olduğu gibi bundan sonrakilerde de ekonomik bağımsızlığımızı güçlendirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.