Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karaismailoğlu: Hızlı Tren Sefer Sayısı Artacak

Bakan Karaismailoğlu, hızlı tren sefer sayısını artıracaklarını, hem yolcu hem de yük kapasitesini yükselteceklerini bildirdi. İşte detaylar,
Karaismailoğlu: Hızlı Tren Sefer Sayısı Artacak
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin hızlı tren seferleriyle ilgili müjdeyi Bakanlığın resmi sitesi üzerinden duyurdu. Vatandaşların talepleri kapsamında hızlı tren sefer sayısını 10 Eylül’den itibaren 44’ten 56’ye artıracaklarını paylaştı. Bu değişiklik ile yolcu kapasitesinin 5 bin 118 kişi daha yükseleceğini bildirdi.

Sefer sayısını Ankara-İstanbul için 24’e, Konya-İstanbul arasında 10’a, Konya-Ankara arasında 14’e yükselteceklerini aktardı.

Eskişehir-İstanbul arasına ilk kez sefer konulacağını belirten Bakan, hızlı trenin sabah saat 06.00’da Eskişehir’den İstanbul’a, akşam saat 20.40’ta da İstanbul’dan Eskişehir’e hizmet vereceğini kaydetti.

Yeni düzenleme ile birlikte koltuk kapasitesinin Ankara-İstanbul güzergahında 7 bin 686’tan 10 bin 584’e, Konya-İstanbul hattında 3 bin 288’den 4 bin 542’ye, Konya-Ankara hattında 5 bin 796’dan 6 bin 762’ye artacağını duyurdu.

Hızlı trenlerle ilgili önceden günde ortalama 20 bin kişiye hizmet verildiğini, düzenlemeyle birlikte 25 bine ulaşacaklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bakanlığın hedeflerine de değinen Karaismailoğlu, gelecek dönemlerle ilgili yol haritalarının belirlendiğini, 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı kapsamında hızlı tren bağlantısına sahip olan il sayısını 8’den 52’ye çıkaracaklarını vurguladı. Hem yük hem de yolcu açısından artışa gidileceğine ve demiryolunun yatırımlardaki payının artacağına işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.