Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karahan’a Mektup Var! Mobilya Sektörü 18 Taksit İstiyor

MOSFED Başkanı Güleç, Merkez Bankası Başkanı Karahan'a bir mektup göndererek, mobilya sektöründe kredi kartı taksit sayısının artırılması talep etti. İşte detaylar;
Karahan’a Mektup Var! Mobilya Sektörü 18 Taksit İstiyor
HABER GİRİŞ

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç bugün yaptığı açıklamada mobilya sektöründe yaşanan maliyet artışlarına ve ekonomik zorluklara dikkat çekti. Sektör durumunu değerlendiren Güleç, son yıllarda ham madde ve işçilik maliyetlerindeki artışın mobilya üretimini etkilediğini belirtti.

Mali politikalara destek verilmesi gerektiğini vurgulayarak, geçen sene sonuna kadar fiyat artışlarına gidilmediği ve sonrasında ise agresif fiyat artışlarından kaçınıldığını ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine işaret eden Güleç, sektörde yaklaşık 50 bin mobilya imalatçısının doğrudan 250 bin kişiye istihdam sağladığını anımsattı.

Sektörde ihracatın 5,2 milyar dolar seviyesine çıktığını dile getirerek, ancak iç piyasada 2023’te yüzde 15’lik bir satış kaybı yaşandığını ve ihracatta da kısmi bir gerileme olduğunu bildirdi.

İç Piyasadaki Satışlar Dengelenmeli

Küresel ekonomideki zorluklara da dikkat çeken Güleç, iç piyasada satışların dengelenmesinin ve maliyetlerin yönetilmesinin sektöre büyük destek sağlayacağını ifade etti. Bu noktada, kredi kartıyla taksit sayısının artırılmasının mobilya sektörü için önemli bir çözüm olabileceğini öne sürdü.

GCM Yatırım Banner

Mobilya alım kararlarının zor olduğunu ve yüksek enflasyonun karar verme sürecini yavaşlattığını dile getiren Güleç, son aylarda iç piyasa mobilya satışlarının yüzde 15 gerilediğini kaydetti.

Güleç, kredi kartıyla alışverişlerde taksit sayısının en az 12’ye çıkarılması gerektiğini vurguladı. İdeal olarak ise 18 taksit istediklerini dile getirdi.

Açıklamasında, taksit sayısının artırılması için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’a mektup gönderdiklerinin altını çizdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın