Yatırım yapmaya başla!

200 Milyar Euro Kara Para Aklama İddiaları Danske Bank’ın Hisselerini Bitirdi

Son günlerde araştırmalarını yakından takip ettiğimiz skandal gelişme ile Danske Bank hisselerinde gözlemlenen düşüş, hisse bedelinin yarısından fazlasını aştı ve hala devam ediyor.
200 Milyar Euro Kara Para Aklama İddiaları Danske Bank’ın Hisselerini Bitirdi

Danske Bank Estonya şubesi hakkında 2007 ve 2015 yılları aradında gerçekleşen yaklaşık olarak 200 milyar euro değerinde kara para akladığı iddiasıyla inceleme başlatılmıştı. Yasa dışı milyarlar fonlardan çıktı. Estonya Danske Bank şubesinde bulunan hesaplar, bir çalışanın detaylara takılması üzerine farkedildi. Ortaya çıkan skandal icra müdürünün işine mal oldu, ciddi yaptırımlar söz konusu gözüküyor. 

İncelenen banka iç evraklarında Estonya Danske’nin operasyonlarına katılan onlarca resmi görevli ve bankacılarla yapılan görüşmeler sonunda ulaşılan verilerde 1 milyar dolarlık para aklama hattının yıllarca nasıl fark edilemediği açıklanmaya çalışılıyor. 

Danske Bank Kopenhag Danimarka merkezli, ülkenin en büyük bankası statüsünde yaklaşık 19.303 çalışanı ile geniş bir ülke ağına sahip ve 3,484 trilyon DDK (Danimarka Kronu) varlığa sahip ünlü bir banka idi. Skandalın dünyanın en saydam çalışmaları arasında yer alan ülke Danimarka’nın itibarını katlettiği yönünde açıklamalar kaydedildi. 

Thomas Borgen “Danske Bank üzerine düşeni yapmadı!” dedi.

Danske Bank CEO’su Thomas Borgen, “Soruşturma benim yasal sorumluluklarıma tabi kaldığım yönünde sonuçlanmış olsa da, tüm taraflar için istifamı vermemin en iyi seçenek olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

2010 yılında Danske’nin CEO’su olan Straarup şubeden gerçekleştirilen Rus işlemlerinin yüksek seviyelere ulaşmasından endişe duymuş, bunu gündeme getirmişti. Bir dergide yayınlanan makalede geçen yüksek rakamlı ancak isim belirtmeyen işlemler gelişmelerin araştırılmaya devam etmesi ile bu skandalla bağdaştırılıyor.

Aylar sonra gerçekleşen toplantıda Straarup, Borgen’a multi olmayan müşterilerde gerçekleşen işlemlerin rahat olup olmadığını sormuştu ve Borgen toplantıya katılan bir kişiye göre kaygı ya da herhangi bir sorun ile karşılaşılmadığını söylemişti. Straarup bir sözcünün yorum yapmasını reddetmiş ve Borgen katılımcıların konuşma isteklerine herhangi bir dönüş yapmamıştı.

Detayların araştırma sonuçları ve resmi evraklarla birleştirildiği, titizlikle gerçekleştirilen çalışmalarda uluslararası kuruluşlar ve SEC devrede.

Skandal ile uçurumdan düşen banka hisselerinde düşüş hız kesmiyor!

Borgen kara para aklama sakandalından sonra istifa etmiş ve banka hisselerinde %7’lik bir düşüş kaydedilmişti. İlerleyen süreçte İskandinav ülkesinin en büyük banka hisse senedi borsa değerinin yaklaşık olarak yarısını kaybetti. 1 yıllık en yüksek fiyatında 252,40 DDK/Hisse kaydedilen ve en düşük seviyesinde bugünlerdeki rakamlarını 126,30 DDK gösteren hisse yatırımcısını şoka uğratı.

Banka tarafından yapılan açıklamada “Bu durumun, olmasını istediğimiz bankayı hiçbir şekilde yansıtmayacağını açıkça belirtmek istiyoruz. Kendimizi bir daha asla aynı durumda bulmayacağımızdan emin olmak için her şeyi yapacağız.” denildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum