Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

4Ç20’de Karlılığında Sert Düşüş Bekleyen Shell’in Hisseleri %7 Geriledi

Yılın üçüncü çeyreğinde piyasa beklentisinden daha iyi mali sonuç açıklayan petrol devi Shell, son çeyrekte kazanç ve karlılıkta keskin daralma bekliyor.
4Ç20’de Karlılığında Sert Düşüş Bekleyen Shell’in Hisseleri %7 Geriledi

Petrol endüstrisi coronavirüs salgını nedeniyle tarihinin en zorlu sınavını veriyor. Tüm dünyada akaryakıta olan talebin azalması petrol şirketlerinin üretim ve karlılık oranlarını da negatif etkiledi.

Royal Dutch Shell PCL, tarafından yapılan açıklamada pandemi nedeniyle varlıklarında 22 milyar dolarlık kesinti yapılacağı söylendi. Haziran ayında yapılan bu açıklama, pazartesi günü genel finansal değerlendirme yapılırken bir kez daha yinelendi.

Shell, salgının etkilerine bağlı olarak net karlılıkta yılın dördüncü çeyreğinde, üçüncü çeyrekten çok daha keskin daralma bekliyor.
Shell 3Ç20 Kazançları Tahminleri Aşarken Temettü Oranı Artırıldı
Kaynak: Shell

Shell’in 2020’nin üçüncü çeyreğinde düzeltilmiş kazancı 955 milyon dolar oldu. 2019’un ilk dokuz ayında 13 milyar 530 milyon dolar olan kazanç, bu yılın aynı döneminde 4 milyar 453 milyon dolara geriledi. Reuters’ta yer alan habere göre petrol ve gaz ticaretinden elde edilen kazanç, dördüncü çeyrekte keskin bir şekilde düşüş gösterecek.

İlk çeyrekte net karda yıllık bazda %46 oranında düşüş gerçekleşmişti. Şirket 4 Şubat’ta dördüncü çeyrek sonuçlarını açıklayacak. CEO Ben van Beurden’ın ise 11 Şubat’ta sera gazı emisyonlarını keskin bir şekilde azaltmaya ve düşük karbonlu enerji ve enerji işlerini genişletmeye yönelik uzun vadeli stratejisini açıklaması bekleniyor.

45 binden fazla benzin istasyonu olan Hollandalı şirketin günlük satışlarının 4-5 milyon varil arasında olması öngörülüyor.
Shell Satışlarındaki Düşüş Grafiği
Kaynak: Reuters

Günlük satışlarda da üçüncü çeyreğe benzer azama beklenen Shell satışlarındaki düşüşün, net karlılık üzerinde keskin bir etki yaratması bekleniyor. LNG sıvılaştırma hacimlerinin 8 – 8.6 milyon ton arasında, petrol rafinerisi kullanım kapasitesinin ise %72 – 76 arasında olması tahmin ediliyor.

Amsterdam Borsası’dan işlem gören Shell A grubu hisseleri (RDSA) %7’nin üzerinde değer kaybetti.
Shell Hisse Performansı
Grafik: Market Watch

Cuma günü 15,39 Euro’dan kapanan şirket hisseleri, yeni haftaya düşüşle başladı. 14,69’dan açılan Shell hisseleri gün içinde 14,08 – 14,82 arasında hareket etti. TSİ 16:45’te %6,80 ekside 14,34 Euro’dan işlem görüyor.

Salgın hastalığa bağlı olarak petrol piyasasında yaşanan olumsuz tablo, şirket hisselerinin yıllık bazda %41 değer kaybetmesine yol açtı. Bu arada İngiltere’de coronavirüsün mutasyon geçirerek daha tehlikeli bir hal aldığının açıklanması, petroldeki görünümü bir kez daha bozdu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum