Yatırım yapmaya başla!

İhracattaki Artışla Kapıkule Sınır Kapısı’ndan 605 Bin Tır Geçiş Yaptı

İhracatın bu yıl çok iyi bir düzeye gelmesi ve yılı rekor seviyede kapatmaya hazırlanmamız, sınır kapılarındaki tır trafiğinin de artmasını sağladı. Bu yıl Kapıkule Sınır Kapısı’ndan 604 bin 793 tır giriş-çıkış yaptı.
İhracattaki Artışla Kapıkule Sınır Kapısı’ndan 605 Bin Tır Geçiş Yaptı

2018 yılı ihracat konusunda oldukça başarılı geçti. Senenin bitmesine birkaç gün kala 170 milyar dolarlık hedefe ulaşılacağı yinelenirken, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle yeni hedefin 200 milyar dolar olduğunu belirtti.

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde %1,6 oranında büyüme gerçekleştirirken, bu orana en fazla katkıyı sağlayan ihracat oldu. Dış ticaretin oldukça verimli geçmesi sınır kapılarındaki giriş-çıkış trafiğinin de artmasını sağladı.

İhracatta rekor düzeye ulaşılması, bu yükleri taşıyan tırların sefer sayısını da artırdı.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan son yılların en fazla tır geçişi yapıldı. 2016 yılında bu sınır kapısından giriş-çıkış yapan tır sayısı 531 bin 162, 2017 yılında 570 bin 154 olurken, 2018 yılında bu sayı 604 bin 793’e yükseldi. Ocak, Temmuz ve Ağustos aylarında hafif düşüş gösteren tır geçiş sayısı bu yıl ortalama 815 olarak açıklandı. 815 tır Türkiye’ye giriş yaparken, 879 tırın Avrupa’ya çıktığı belirtildi.

Kapıkule Eylem Planı kapsamında yapılacak çalışmalarla geçişlerin daha da artması tahmin ediliyor.

Müdürlük tarafından yapılan açıklamada, gurbetçi sezonundaki yaşanan hareketliliğin yanında gümrük personeli tır trafiğinde de yoğun mesai harcandığı bildirildi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracat tırlarının gümrükte beklememesi için Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve diğer Bulgar yetkililerle konuştu. Yapılan görüşme sonrasında Kapitan Andrevo Sınırı Kapısı’nda açılan ek iki peron sayesinde tır geçişlerinde bir miktar rahatlama sağlandığı açıklandı.

Bulgaristan’a çıkış yapan Hamzabeyli Sınır Kapısı’ndan bu yıl 230 bin 303 tır giriş-çıkış yaptı.

İhracatta Cumhuriyet tarihinin rekor düzeyine ulaşılması ülke genelindeki tüm sınır kapılarındaki trafiğin artmasını sağladı. Sadece Yunanistan’a açılan İpsala Sınır Kapısı’nda geçen yıllara göre çok az bir düşüş olduğu bildirildi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, günlük yaklaşık 750 civarında tırın çıkış yaptığını, hafta sonları ise bu rakamın 200 – 250 arasında değiştiğini söyledi. Hamzabeyli Gümrük Kapısı tamamlandıktan sonra bin tırın da buradan çıkış yapacağını belirten Zıpkınkurt, bu sayede hem uzayan tır kuyruklarının biteceğini hem de ihracatçıların işinin kolaylaşacağını anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum