Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kapasite Kullanım Oranı Bu Ay da Beklentiyi Vermedi

Merkez Bankası’nın aylık olarak hazırladığı imalat sanayinde faaliyet gösteren işyerlerinin sektöre ilişkin anket sonuçları açıklandı. Detaylar haberin içerisinde;
Kapasite Kullanım Oranı Bu Ay da Beklentiyi Vermedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içinin aylık ekonomik verileri arasında yer alan imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklandı. Rapora göre mevsimsel etkilerden arındırılmış imalat sanayi KKO Ekim’de bir önceki aya kıyasla 0,1 puan azalarak yüzde 76,8 seviyesine yükseldi.

İmalat sektöründe faaliyet gösteren … işyerinin katıldığı anket sonuçlarına göre mevsimsel etkilerden arındırılmamış KKO ise aylık bazda 0,1 puan azalarak yüzde 77,4 seviyesinde yer aldı.

Geçen ay Merkez Bankası’nın açıkladığı Eylül 2023 dönemi istatistiklerine göre mevsimsel etkilerden arındırılmış KKO aylık bazda 1,2 puan yükselerek yüzde 76,9 seviyesinde kaydedilmişti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Kapasite Kullanım Oranı
KAYNAK: TCMB

Merkez Bankası raporunda kapasite kullanım oranı mal grupları dağılımına göre yatırım malları, ara mallar ve tüketim malları olmak üzere üç kalemde sıralandı.

Ekim ayı istatistiklerine bakıldığında tüketim malları yüzde 73,8, ara mallar yüzde 76,2, yatırım malları ise yüzde 78,8 olarak kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Tüketim malları iki kalemde incelenirken dayanıksız tüketim malları Ekim ayında yüzde 73,9 olarak kaydedildi. Dayanıklı tüketim malları ise yüzde 73 değerini aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın