Yatırım yapmaya başla!

Kapadokya’nın Uçan Balonlarına Yoğun İlgi: 6 Ayda 43 Milyon Euro Gelir

Türkiye’nin nadir güzelliklerinden Kapadokya, dünyanın çeşitli yerlerinden turist çekmeyi başarıyor. Bölgede yapılacak aktivitelerin başında gelen sıcak hava balon turları, 2019’un 6 aylık döneminde 43 milyon Euro’luk gelir sağladı.
Kapadokya’nın Uçan Balonlarına Yoğun İlgi: 6 Ayda 43 Milyon Euro Gelir

Ülkemizin önemli turizm merkezlerinden Nevşehir’in Kapadokya bölgesi pek çok doğal güzelliğiyle 1985 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin gözde aktivitelerinden olan sıcak hava balonu uçuşları, adeta Kapadokya’nın simgesi haline gelmiş durumda.

Uçuşlarıyla bir görsel şölen yaratan balonlar, turistlere gökyüzünden manzara izleme imkanı sunuyor. 3 Temmuz’da başlayan “Uluslararası Kapadokya Balon Festivali” Ürgüp Belediyesi tarafından gerçekleştirildi ve çok sayıda katılım aldı.

Göreme beldesinden her sabah kalkan balon turlarına 2019’un Ocak ayında 11 bin 210, Şubat’ta 27 bin 135, Mart’ta 30 bin 972, Nisan’da 41 bin 171, Mayıs’ta 53 bin 365, Haziran’da ise 68 bin 256 turist katıldı.

Balon Turları Göreme Beldesinden Her Sabah KalkıyorBölgede düzenlenen uçuşlar ilçe halkı ve turistler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanırken, bu yılın 6 aylık döneminde 11 bin 814 uçuş gerçekleştirildi ve turlarda geçtiğimiz yıla göre %3 artış görüldü. Aktivitede önceki yıla göre ise %48 artış görüldü ve 232 bin 109 ziyaretçi aktiviteye katıldı.

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, sıcak hava balonu etkinliğinin bölgenin tanıtımı açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Balonların havada 1 saat kaldığı tura kişi başı katılım bedelinin 170-200 Euro arasında olduğu biliniyor.

Bölgedeki sıcak hava balonları ekonomiye 2016’da 33 milyon, 2017’de 43 milyon, 2018’de ise yaklaşık 70 milyon Euro katkı sağlıyor.

Bölgedeki Sıcak Hava Balonları Ekonomiye Katkı SağlıyorBölgeyi ziyaret eden turist sayısında 2016’ya oranla %97 artış gerçekleşirken, balon turlarından bu yılın ilk 6 aylık diliminde yaklaşık 43 milyon Euro tutarında ciddi bir gelir elde edildi.

Göreme Belediye Başkanı Ömer Eren, durumdan memnuniyetini dile getirirken “Her yıl bölgede çok sayıda turisti ağırlıyoruz. Turistler Kapadokya’nın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerine hayran kalıyor. Bu güzellikleri gökyüzünden de görmek için sıcak hava balonları ile düzenlenen tura ilgi gösteriyorlar. Balon sektörü artık Kapadokya ile özdeşleşmiş durumda.” dedi.

Turistlere acente hizmeti veren İsmail Sucu da sıcak hava balonlarına yoğun bir ilgi gösterildiğini söylerken, sıcak hava balonu deneyimini yaşamak isteyen çoğu turistin aşırı yoğunluk nedeniyle bundan mahrum kalıp dönmek durumunda olabildiğini bildirdi. “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün şirket ve uçuş yapan balon sayısını gözden geçirmesi ve daha çok turistin uçmasına zemin hazırlamasını talep ediyoruz. Kapadokya için önemli olan balon turuna, talep eden tüm turistlerin katılımını sağlamamız gerekiyor.” dedi.

Elde edilen gelirin büyümesi için kapasitenin artırılması gerektiğini açıklayan Sucu, bölgede pilot ve balon çalışanları olmak üzere 6 bin kişiye istihdam sağlandığını belirtti. Öte yandan balonlarla uçuş imkanı yılın neredeyse 300 günü mümkün olabiliyor. Sadece hava şartlarının olumsuz olduğu durumlarda uçuşa ara veriliyor. Oluşan görsel şölenle ise hem manzaraya renk katılıyor hem de önemli bir turizm çeşitliliği sağlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum