Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kanatlı Sektör için Kırmızı Alarm: Kuş Gribi Nüksetti

20 yıl önce Türkiye’de görülen kuş gribi salgını kabusu geri döndü. Afyonkarahisar ve Denizli'deki yumurta üretim tesisleri karantinaya alındı.
Kanatlı Sektör için Kırmızı Alarm: Kuş Gribi Nüksetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye bir aya yakın zamandır deprem haberleriyle meşgul olurken dikkat çeken bir gelişme de hayvan itlaflarından geldi. Ülkede 2003 yılında ilk kez isminden söz ettiren kuş gribi salgınının 20 yıl sonra nüksettiğine yönelik sahadan bilgiler gelmeye başladı.

Kuş gribi vakalarının görülmesiyle birlikte yumurta üretimiyle öne çıkan Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesi ile Denizli’nin Honaz ilçesinde yumurta üretim tesisleri karantinaya alındı.

Vakaların artmasıyla da 20 Ocak tarihinden itibaren yaklaşık 6.5 milyon kanatlı hayvanın itlaf edildiği öğrenildi.

Konuyu kamuoyunun gündemine getiren gazeteci İrfan Donat, Bloomberg HT yayınında konuştu.

Kuş gribi salgınının 2021 yılında yabancı ülkelerde görüldüğünü hatırlatan Donat, gelinen noktada 200 milyondan fazla kanatlı hayvanın itlafına sebep olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Vakaların bu yıl Türkiye’de de kayda değer şekilde görüldüğünü belirterek, konuya ilişkin resmi makamlar açıklama yapmasa da 2 ilde vakaların arttığına dikkat çekti.

Afyonkarahisar’daki yumurta üretim tesislerinde 5 milyondan fazla, Denizli’deki tesislerde ise yaklaşık 1.5 milyon tavuğunun itlaf edildiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın salgınla ilgili kamuoyuna açıklama yapmasa da Dünya Hayvan Sağlık Örgütü’ne bildirimde bulunduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.