Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kanada’nın Rusya’ya Yanıtı Sert Oldu!

Rusya'nın 43 Kanada vatandaşına yaptırım uygulamasının ardından Kanada'dan karşı hamle geldi! Detaylar haberde;
Kanada’nın Rusya’ya Yanıtı Sert Oldu!
HABER GİRİŞ

Ukrayna işgalini sürdüren Rusya, Batılı ülkelerin çeşitli yaptırım kararlarına karşı adım atmaya devam ediyor. Son olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 43 Kanada vatandaşının daha ülkeye girişinin yasaklandığı belirtilmişti.

Kanada’dan Misilleme

Nisan ayında da 61 Kanadalı gazeteci ve görevlinin ülkeye girişi yasaklanırken, Kanada’dan bu yaptırımlara karşı kısa sürede misilleme geldi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun ofisi tarafından “Başbakan Ukrayna’ya destek için ek yaptırımlar açıkladı” başlığıyla bir açıklama metni yayımlandı.

Kanada, barışçıl, müreffeh ve demokratik bir gelecek için verdikleri mücadelede Ukrayna hükümetini ve halkını desteklemek için birlik içinde durmaya kararlıdır. Kendisini Rus saldırganlığından korumaya çalışan Ukrayna ile omuz omuza durmaya devam edeceğiz” denilen açıklamada bazı kişi ve kurumlar hakkında alınan yaptırım kararları sıralandı.

Buna göre; Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya savunma sektörüyle bağlantılı 6 kişi ve 46 kuruluş, Belaruslu 13 kişi ve 2 kurum ile Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini destekleyen 15 Ukraynalı hakkında yaptırım kararı alındığı duyuruldu.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada Kremlin’in Ukrayna’daki haksız ve sebepsiz savaşını mazur göstermek için kullandığı dezenformasyona karşı, Rusya destekli propaganda araçlarına yaptırım planından da bahsedildi.

Metinde; Kanada’nın ayrıca, kuantum bilgisayarlar ve gelişmiş üretim ekipmanları, ilgili bileşenler, malzemeler, yazılım ve teknoloji dahil olmak üzere Rusya’nın yerel savunma üretim kapasitesini artırabilecek belirli ileri teknolojilerin ihracatını yasaklamak için ek ve acil önlemler alacağı ifade edildi.

Kanada ayrıca Belarus’a silah üretiminde kullanılabilecek ileri teknolojilerin ve malların ihracatı ile ayrıca iki ülke arasında çeşitli lüks malların ithalatını ve ihracatını yasakladı.

Rusya’yı Uluslararası Piyasalardan Tecrit Etme Niyeti

Son olarak, ABD, Birleşik Krallık ve Japonya ile koordineli olarak, Rusya’dan belirli altın ürünlerinin ithalatını yasaklayarak emtianın resmi uluslararası piyasalardan çıkışını engelleme ve Rusya’yı uluslararası piyasalardan daha fazla tecrit etme niyeti ortaya koyuldu.

Kanada, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı yasa dışı işgalinden ve ilhak girişiminden bu yana, ülkede 1.500’den fazla kişi ve kuruluşa yaptırım uyguladı. Bu yaptırımların çoğu, Kanada’nın müttefikleri ve ortakları ile koordineli olarak gerçekleştirildi.

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’yı daha fazla işgal etmesinden bu yana Kanada; Rusya, Ukrayna ve Belarus’tan 1.070’den fazla kişi ve kuruluşa yaptırım uyguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.