Yatırım yapmaya başla!

Kanadalı Soya Fasulyesi Üreticileri Ticaret Savaşının Çapraz Ateşindeler

Çin'in ABD soya fasulyesi için yüzde 25'lik vergisini ilan ettiği Nisan ayından beri soya fasulyesi fiyatları yüzde 20 düşüş kaydetti. Bu durum Kanadalı soya üreticilerini endişelendiriyor.
Kanadalı Soya Fasulyesi Üreticileri Ticaret Savaşının Çapraz Ateşindeler

Kanada’nın soya fasulyesi fiyatları, Chicago vadeli işlem piyasası ile sıkı sıkıya bağlıdır. Bu nedenle de hem ABD’li hem de Kanadalı çiftçiler düşük fiyatlar nedeniyle can çekişiyorlar. Çin’in ABD’nin ek gümrük vergisi hamlesine karşılık misilleme tarifesi çıkartması, ABD’nin ise buna karşılık bir kere daha vergi uygulaması, ticaret savaşının başlamasına neden oldu. Elbette arkada görünmeyen tabloda çapraz ateşte kalan üretici ve çiftçiler, en ağır darbeyi aldı.

Pekin yönetiminin yüzde 25’lik vergi tarifesini açıkladığı Nisan ayından beri soya fasulyesi vadeli işlemlerinde yüzde 20 düşüş görüldü.

Soya Fasulyesi Vadeli İşlemlerinde Düşüş

Kanada’da soya fiyatları, ABD’nin vadeli işlem pazarını yakından takip ediyor ve dolayısıyla fazlasıyla etkileniyor. Bu nedenle Quebec ve Ontario’daki çiftçiler, en az Amerikan üreticiler kadar etkileniyor. Fiyatlandırma konusunda büyük darbe alan Kanadalı çiftçiler tam olarak dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında çapraz ateşte kaldılar.

Soya Fasulyesi Fiyatlarındaki Değişimleri Takip Etmek için Tıklayın!

Toronto CIBC World Markets Baş Ekonomist Yardımcısı Benjamin Tal, ticaret savaşının Kanada için negatif olduğunu dile getirdi.

Kanada Çiftçisi için Ticaret Savaşı Negatif

Ağustos teslimatlı soya fasulyesi geliri, ticaret savaşının bir sonucu olarak beklenenden daha düşük gelecek ihracat nedeniyle yaklaşık olarak yüzde 2’ye ulaştı. Henüz Çin ile herhangi bir müzakereye varılmadığı sonucu ise durumu daha da kötüleştiriyor. Chicago Zaner Ag Hedge Başkan Yardımcısı ve Baş Pazar Stratejisti Ted Seifried, “bugün burada tekrar ticaret korkularına geri döndük. Görünürde bir son gibi görünmüyor ve işler tırmanmaya devam ediyor. Bu yüzden soya fasulyesi baskı altında kalmaya devam ediyor,” dedi.

Soy Canada İcra Direktörü Ron Davidson ise ABD’nin ilk vergileri ile elde edilen gelirin, Pekin’den gelen vergilerle sıfırlandığına dikkat çekti.

Kanada Çiftçisi Geliri Sıfırlandı

Kanadalı bir haber ajansı aracılığıyla yaptığı bu açıklamaya ek olarak, “kesinlikle olumsuz taraf, olumlu tarafta küçük bir miktar kazanç elde etme fırsatından çok daha ağır basıyor,” diye mevcut durumu özetlemiş oldu. Yine de Kanadalı üreticiler için Çin’in soya fasulyesi sevkiyatlarının azalmaya başlamasıyla birlikte bu yıl farklı bir senaryo daha ortaya çıkabilir.

Çin’e en fazla soya fasulyesi satışı Brezilya tarafından yapılıyor; ama sonbahar aylarında veya Aralık’ta bu ihracat tükenecek.

Brezilya'nın Soya Fasulyesi İhracatı Yakında Bitiyor

Bu durum, Kanadalı soya fasulyesi çiftçilerinin yüzünü güldürebilir. Kanadalı üreticiler geleneksel olarak Eylül ayında mahsullerini hasat ediyorlar ve şimdi Amerikanlara göre bariz bir avantajları bulunuyor. Yani ABD’nin uyguladığı yüzde 25 vergiye karşı Çin’in, Kanada ile bir anlaşma yapabileceği düşünüyor.

ABD Soya İhracat Konseyi Başkanı John C. Baize, “Eminim Kanada, Çin’e yapabilecekleri kadar ihracat yapacaktır,” dedi.

Kanada Çin'e Soya Fasulyesi Gönderebilir

Kanada’nın bunu kolay bir şekilde yapabileceğini söyleyen Baize, Kanada’nın bütün soya fasulyesini Çin’e gönderebileceğini ve ardından kendi ihtiyaçlarını temin etmek için ABD’den alabileceklerini dile getirerek dikkat çekti. Çin hükümetinin ithalatçıları, ABD’nin başlattığı ticaret savaşı sonrasında tarım ve gıda ürünleri alabilecekleri başka ülkeleri araştırmaya başladılar.

Çin dünyanın soya fasulyesi ihracatının yaklaşık üçte ikisini satın alıyor ve çoğunu soya proteini için kullanıyor.

Çin Birçok Sektörde Soya Fasulyesi Kullanıyor

Birçok sektöründe soya fasulyesini kullanan Çin, ABD yerine diğer soya üreticileri ile ilişki kurmaya çalışacaktır. Yaklaşık 700 milyon domuzu beslemek, yemeklik yağ yapmak, kümes hayvanlarını beslemek ve balık yetiştiriciliği gibi sektörlerde kullanmak için farklı ülkelere ve kanola gibi ürünlere yoğunlaşacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum