Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada’da Sıkıntı Büyüyor! Göçmenler de Orduya Alınacak

Kanada ordusunda ırkçılık, cinsel tacizler ve Covid vakalarıyla birlikte azalan personelin yerine, vatandaş olmayan göçmenler getirilecek.
Kanada’da Sıkıntı Büyüyor! Göçmenler de Orduya Alınacak
Yorum

Kanada ordusunda bir süredir yaşanan sıkıntıların artık had safhaya ulaşması üzerine personel sıkıntısı da giderek büyüyor. Geçtiğimiz aylarda yayımlanan bir rapor, Kanada ordusunda ırkçılığın çok fazla düzeye ulaştığı sonucunu ortaya koymuştu.

Kanada Savunma Bakanı Anand, ırkçı ve nefret yanlılarını tespit etmek için yeterince çaba sarf edilmediğini iddia etmişti.

Cinsel taciz vakaları ve Covid-19 salgınları da eklenince orduda personel sıkıntısı giderek arttı. Bu doğrultuda Kanada Ulusal Savunma Bakanlığı, ülke vatandaşı olmayan kalıcı oturum iznine sahip göçmenlerin de orduya katılmasını kararlaştırdı.

Orduda En Az 8 Bin Asker Açığı Var

Orduda En Az 8 Bin Asker Açığı Var
Kaynak: Twittter/Kanada Silahlı Kuvvetleri

Kanada Silahlı Kuvvetleri’nin sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, daimi ikamet edenlerin orduya katılmak için başvurabilecekleri söylendi. Karar Kanada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Wayne Eyre tarafından açıklandı.

Bu kişilerin yabancı bir ordu tarafından eğitilip eğitilmediğine de bakılmayacağı bildirildi.

Gelecek yılın Mart ayına kadar orduya 6 bine yakın asker alma hedefi bulunan Kanada ordusunda, mevcut durumda kara, deniz ve hava olmak üzere en az 8 bin asker açığı bulunuyor.

Eğer bu göçmenler orduya alınırsa Kanada vatandaşı olma hakkını da kazanmış olacaklar. Bunun yanında kıyafet kurallarının gevşetilmesi, daha kapsayıcı ve esnek kuralları olan iş yeri yaratma çabası gibi hamlelerle de alımların daha cazip hale getirilmesi için çalışıldığı söylendi.

Ülkede zorunlu askerlik görevi bulunmayıp da orduya katılmak isteyenlerin, maaş ve özlük hakları karşılığı uzmanlık alanlarına göre istihdam edildiği biliniyor. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu