Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kanada’da Enflasyon Mart’ta 31 Yılın Rekorunu Kırdı!

Beklenen verilerden Kanada enflasyon rakamları yayımlandı. Ülkede enflasyon beklentileri aşarken 31 yılın rekorunu kırdı. Tırmanan fiyatlarda son durum haberde;
Kanada’da Enflasyon Mart’ta 31 Yılın Rekorunu Kırdı!
HABER GİRİŞ

Kanada İstatistik Ofisi tarafından yayımlanan veriler dünya çapında rekor seviyelere çıkan mevcut enflasyon oranları üzerine bir yenisini ekledi.

Açıklanan resmi rakamlara göre Kanada’da enflasyon Mart’ta yıllık bazda yüzde 6,7 arttı. Rakam, yüzde 6,1’e yükseliş yönündeki beklentileri kolaylıkla aştı. Kanada’nın yıllık enflasyon oranı, Şubat’ta yüzde 5,7’ye, 1991 yılının Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Mart enflasyonu ise Ocak 1991 sonrası en yüksek artışı işaretleyerek 31 yılın rekoru oldu.

Artış, savaş çevresindeki jeopolitik riskler ve sıkı OPEC arzıyla petrol fiyatlarındaki artışla yönlendirildi. Aynı zamanda lojistik sorunlar, hammadde ve nakliye maliyetlerini artırmayı sürdürdü.

Kanada’da Fiyatlar Tüm Bileşenlerde Artarken Enflasyonist Baskılar Geniş Tabanlı

Kanada’da Fiyatlar Tüm Bileşenlerde Artarken Enflasyonist Baskılar Geniş Tabanlı
KAYNAK: Statistics Canada

Mart ayında fiyatlar sekiz ana bileşenin tamamında yükselirken enflasyonist baskı geniş tabanlı kaldı.

GCM Yatırım Banner

Fiyatlar, Kanada konut piyasalarındaki sürekli fiyat baskıları, önemli arz kısıtlamaları, enerji, emtia ve tarım piyasalarını etkileyen jeopolitik çatışmalar karşısında yükseldi.

Benzin hariç tutulduğunda, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Şubat ayındaki yüzde 4,7’lik artışın ardından verinin hesaplanmaya başladığı 1999’dan bu yana en hızlı artışla Mart ayında yıllık yüzde 5,5 arttı. Çekirdek TÜFE’nin aylık değişimi ise yüzde 1 artış oldu.

Aylık bazda TÜFE, Şubat ayındaki yüzde 1 artışın ardından Mart ayında yüzde 1,4 arttı. Bu, mal ve hizmet vergisinin uygulamaya konduğu Ocak 1991’den bu yana en büyük artışı temsil etti.

Neticede Kanada’da enflasyon verileri tüm göstergelerde beklentilerin üzerinde artarak fiyat artışlarına ilişkin korkuları artırdı.

Benzin ve Akaryakıtta Tarihi Yüksek Fiyatlar Tüketicilere Yansıdı

Mart ayında benzin fiyatları, Şubat ayındaki yüzde 6,9’luk artışın ardından aylık yüzde 11,8 arttı. Raporda da belirtildiği gibi Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından arz belirsizliği nedeniyle küresel petrol fiyatları Mart ayında keskin bir şekilde yükseldi.

Yüksek ham petrol fiyatları, pompadaki fiyatlara yansıttı. Önceki yıla göre tüketiciler Mart ayında benzin için yüzde 39,8 daha fazla ödedi.

Aydan aya ise akaryakıt ve diğer yakıt fiyatları yüzde 19,9 artarak Şubat 2000’den sonraki en büyük ikinci artışı işaretledi. Yıllık bazda, akaryakıt ve diğer yakıt fiyatları Mart ayında yüzde 61 oranında artış gösterdi.

Diğer taraftan ev sahiplerinin ikame maliyeti, kira ve gıda fiyatlarında artış nedeniyle barınaktan da önemli bir baskı geldi. Bu arada marketlerde gıda fiyatları son 13 yılın en hızlı artışını işaretledi.

Girdi fiyatları ve nakliye maliyetlerindeki artışlar, gıda fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.