Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada, Küresel Ekonomideki Muhtemel Bir Fırtına Durumunda İyi Konumda

Kanada Merkez Bankası, muhtemel bir ekonomik fırtına durumunda ülke ekonomisinin nispeten iyi konumda olduğunu söyledi.
Kanada, Küresel Ekonomideki Muhtemel Bir Fırtına Durumunda İyi Konumda
Yorum

Kanada’nın finansal sistemi, zayıflayan bir küresel ekonomi ve ABD-Çin ticaret savaşının yarattığı olası fırtınalara karşı nispeten iyi bir konumda bulunuyor. Kıdemli Guvernör Yardımcısı Carolyn Wilkins, merkez bankasının yurt içinde ya da dünya çapında bir durgunluk öngörmediğini söyledi.

Wilkins, küresel ekonominin Kanada’ya yayılabilecek büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu da söylemeden geçmedi.

Büyük Zorluklar Es GeçilmemeliWilkins, “Beklenmedik bir fırtına durumunda Kanada’nın finansal sistemi esnek ve biz gelen şeyle başa çıkmak için iyi bir konumdayız,” ifadelerini kullandı. Wilkins, Montreal’deki bir iş izleyicisine, ticaret savaşının daha da kötüleşmememesine rağmen anlaşmazlığın 2021 yılına kadar kaybedilen ekonomik üretimde yaklaşık 1 trilyon dolara mal olacağını söyledi.

Geçen ay ABD Federal Rezerv de dahil olmak üzere bazı meslektaşları gibi bir yıldan fazla bir süredir bir kenarda bekleyen Kanada Merkez Bankası, gecelik faiz oranını beklendiği gibi yüzde 1,75’te tuttu. Ancak önümüzdeki aylarda olası bir indirim için açık kapı bıraktı.

Wilkins, nispeten düşük faiz oranının hala yetkililere manevra odası açtığını, merkez bankasının da olağanüstü ileri rehberlik ve büyük ölçekli varlık alımları gibi başka seçeneklerin de bulunduğunu eklediğini söyledi.

TD Economics’te kıdemli bir ekonomist olan Brian DePratto, Wilkins’in sözlerinin küresel büyüme zorluklarını ve finansal istikrar endişelerini tartıştıkça bankanın nötr tonunun devamı olduğunu ifade etti. DePratto, bankanın harekete geçmeden önce veride bir bozulma görmek istediğini belirtti.

Wilkins’in konuşmasının ardından Kanada doları, altı haftanın en düşük seviyesine geriledi ve dolar karşısında 1,3271 seviyesine geriledi.

Kanada Doları Açıklamalarla GerilediUSD/CAD paritesi, güne 1,3208 seviyesinden başladıktan sonra günün büyük çoğunluğunda yatay seyretti. TSİ 16:20 sularında yükselişe geçen parite, yüzde 0,46 artışla 1,3273 CAD seviyesine kadar tırmandı.

Wilkins, yerel hanehalkı borcunu dengelemek, konut piyasasını soğutmak ve ülkenin bankacılık sistemini güçlendirmek için harcanan çabaların değerli olduğunu söyledi. Ancak Kanada’nın temkinli kalması gerektiğini de ifade etti. Wilkins, “Korumalarımızı hayal kırıklığına uğratma zamanı değil. Sağlam savunma, zorluklar bizi yurt içinde etkileyebildiği zaman özellikle önemlidir,” dedi.

Wilkins’in konuşması, Kanada Merkez Bankası’nın Kasım Ayı Mali Sistem Araştırması’nın Pazatesi günü açıklanmasının ardından geldi. Araştırma, genel risk algısının son altı ayda arttığını ve önceki anketlerden gelen yükseliş eğiliminin sürdüğünü gösterdi.

Ankete katılanlar, küresel ekonomik görünümde bir bozulma, siber bir olay ve Kanada finansal sisteminin kilit riskleri olarak jeopolitik risk bulunduğunu belirtti. Aynı zamanda Kanada’nın finansal sisteminin esnekliğine duyulan güvenin de yüksek olduğunu söylediler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu