Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada’da Yıllık Enflasyon Nisan’da Beklentiyi Aşarak %3,4’e Yükseldi

Günün beklenen verileri arasında yer alan Kanada enflasyonu açıklandı. Yıllık enflasyon, Mayıs 2011 sonrası en yüksek oranda arttı.
Kanada’da Yıllık Enflasyon Nisan’da Beklentiyi Aşarak %3,4’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kanada İstatistik Ofisi, Nisan ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı.

Buna göre Kanada’da yıllık enflasyon oranı 2021’in Mart ayındaki yüzde 2,2’den Nisan’da yüzde 3,4‘e yükseldi. Beklenti yüzde 3,2’ye işaret ediyordu.

Aylık enflasyon da beklentileri aşarak yüzde 0,5 oldu.

Çekirdek tüketici fiyat endeksi Nisan’da aylık bazda yüzde 0,5’e çıktı.
Kanada Enflasyon Nisan
Kaynak: Statistics Canada

Bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 2,3’e yükseldi. Mart’ta aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 1,4 olmuştu.

İstatistik ofisi, 2020’de fiyatlarda yaşanan büyük düşüşün sonucu olarak, baz etkilerinin tüketici enflasyonu üzerinde yukarı yönlü etki yapmaya devam ettiğini aktardı.

Yüzde 3,4’lük yıllık artış, COVID-19’un üçüncü dalgasının ortasında çoğunlukla pandeminin ilk aylarında fiyatlar keskin bir şekilde düştüğü için Mayıs 2011’den bu yana en hızlı artış oldu.

Yıldan yıla her ana bileşende fiyatlar yükseldi. Taşımacılık fiyatları yüzde 9,4 artarken bu Nisan 2020’ye göre daha yüksek benzin fiyatlarından kaynaklandı.

Benzin fiyatı Nisan ayında bir önceki yıla göre yüzde 62,5 artarak, bir önceki yıla göre rekor seviyedeki en büyük artışı kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu