Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kanada’da Yıllık Enflasyon Aralık’ta %4,8’e Yükseldi

Günün önemli ekonomik verilerinden Kanada enflasyonu açıklandı. 2021'in son ayında enflasyon önceki yıla göre yüzde 4,8'e yükseldi.
Kanada’da Yıllık Enflasyon Aralık’ta %4,8’e Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kanada İstatistik Ofisi, Aralık 2021 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Rapora göre yıllık TÜFE yüzde 4,8 oldu. Beklenti de yüzde 4,8’e yükselişti. Aralık enflasyonu 1991 Eylül’den bu yana görülen en yüksek enflasyon oranı oldu.

Kasım’da yüzde 4,7 ile değişmeden kalmış ve piyasa beklentileri doğrultusunda gelmişti. Bu, Şubat 2003 sonrası en yüksek okuma olmuştu.

Aylık enflasyon, beklenti doğrultusunda Aralık’ta yüzde 0,1 düştü.
Kanada Yıllık Enflasyon Aralık 2021
KAYNAK: Statistics Canada

Bu, Omicron varyantının yayılması sırasında düşük talebe yanıt olarak benzin fiyatları düştüğünden, Aralık 2020’den bu yana ilk aylık düşüşü temsil etti. Beklentiyi aşan çekirdek enflasyon (benzin hariç TÜFE), Kasım’daki yüzde 3,6’dan yüzde 4’e yükseldi. Rakam yüzde 3,5 yönündeki tahmini aştı.

Yıllık enflasyon cephesinde fiyatlar, başta ulaşım ve barınma fiyatları olmak üzere sekiz ana bileşenin tamamında yükseldi.

Rapora göre Kanadalılar, büyüme mevsimi boyunca elverişsiz hava koşulları ve tedarik zinciri aksamalarının fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturması nedeniyle Aralık’ta yiyecek fiyatlarındaki artışın etkisini hissetmeye devam etti.

GCM Yatırım Banner

Tedarik zinciri kesintileri, binek araçları ve ev aletleri de dahil olmak üzere dayanıklı mallar için daha yüksek fiyatlara yol açtı. Yüksek inşaat maliyetleri ve hava olaylarının artan sıklığı ve şiddeti, artan ev ve ipotek sigortası maliyetlerine katkıda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın