Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada’nın Yıllık Enflasyonu Ağustos’ta %4,1’e Yükseldi

Kanada’nın yıllık enflasyonu Ağustos’ta beklentilerin üzerinde arttı.
Kanada’nın Yıllık Enflasyonu Ağustos’ta %4,1’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kanada İstatistik Ofisi, Ağustos 2021 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Yıllık TÜFE yüzde 4,1’e yükseldi.

Beklenti yüzde 3,9’a yükselişti. Temmuz’da ise yüzde 3,4’lük beklentileri aşarak yüzde 3,7’ye yükselmişti.

Yüzde 4,1; son fiyat baskılarının birikmesinden ve 2020’deki düşük fiyat seviyelerinden kaynaklanan yukarı yönlü baskıyla Mart 2003’ten bu yana en yüksek enflasyon oranını işaretledi.
Kanada TÜFE Ağustos 2021
Kaynak: Statistics Canada

Fiyatlar sekiz ana bileşenin yedisinde yükseldi ve ulaşım fiyatları ile bunun içinde benzin genel artışa en büyük katkıda bulundu. Tersine, tüketiciler giyim ve ayakkabı için daha az ödedi.

Benzin hariç tutulduğunda TÜFE Temmuz’daki yüzde 2,8’den yüzde 3,2’ye yükseldi. Aylık bazda tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,6’lık artıştan yavaşlayarak yüzde 0,2 arttı.

Kanada’da çekirdek tüketici fiyatları, 2021 yılının Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,5 arttı.  Aylık bazda çekirdek TÜFE ise önceki ayın yüzde 0,6’sından yüzde 0,2’ye geriledi.

USD/CAD paritesi Kanada’nın enflasyon verilerine fazla tepki vermedi. Bugün 1,2665 – 1,2709 aralığında hareket eden majör parite, verinin açıklandığı dakikalarda 1,26’larda seyretmeye devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu