Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada Ukrayna’daki Büyükelçiliğini Yeniden Açıyor

Kanada, Şubat ayında kapattığı Ukrayna’daki büyükelçiliğini yeniden açmayı planlıyor. İşte detaylar…
Kanada Ukrayna’daki Büyükelçiliğini Yeniden Açıyor
Yorum

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Ukrayna’daki büyükelçiliğini kısa süre içinde yeniden açmayı planladıklarını söyledi. Bunu önümüzdeki günlerde veya haftalarda gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade etti.

Sadece personel için güvenli bir ortam olduğundan emin olmaları gerektiğini belirten Joly, bir yandan da diğer müttefiklerin ne yaptıklarına baktıklarını söyledi.

Kanada’nın eski Rusya büyükelçisi Jeremy Kinsman, ülkesinin diplomatik varlığını Ukrayna’dan asla taşımaması gerektiğinin altını çizerek, “Asla ayrılmamalıydık. Büyükelçiliği kapatmamalıydık. Hükümetlerin geçmişten öğrendiklerimizi neden tekrar tekrar unuttuğunu bilmiyorum. Büyükelçiliklerimiz bir hükümete akreditedir ve siz hükümetten ayrılmıyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Kanada, Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki büyükelçiliğini 12 Şubat’ta kapatma kararı almıştı. Rusya’nın Doğu Ukrayna’ya yönelik tehditleri üzerine diplomatik personel Lviv şehrinde taşınmış, ardından saldırıların başlaması ile tamamen Polonya’ya geçiş yapılmıştı.

Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Rusya’ya çeşitli yaptırımlar uygulayan ülke, savaştan kaçanlara da kapılarını açtı. Öncelikle Rus ekonomisini hedef alan Kanada, 300’den fazla kişiyi de yaptırım listesine almıştı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Ukraynalı mülteciler için geçici ikamet programı açıldığını, altı aylık vize yerine uzatılmış bir ziyaretçi vizesi programı kapsamında üç yıla kadar geçici oturuma izin verecek başvuruların alınmaya başladığını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu