Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada’da Konut Başlangıçları Nisan’da Beklentileri Karşılamadı

Mart ayında rekor kıran Kanada konut başlangıçları, Nisan’da beklentilerin altında geldi.
Kanada’da Konut Başlangıçları Nisan’da Beklentileri Karşılamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan son rapora göre Kanada’da konut başlangıçları Nisan’da 268,631’e geriledi. Bir önceki aya kıyasla yüzde 19,8 düşüş oldu.

Canada Mortgage And Housing Corporation verilerine göre rakam beklentileri karşılamadı. Beklentiler 292,500 adet yönündeydi.

Mart ayında bir ay öncesine göre konut başlangıçları yüzde 21,6 artarak 335,200 adetle rekor kırmıştı.

Kanada Konut Başlangıçları Nisan
Kaynak: Trading Economics

Rakam 250 binlik beklentilerin çok ötesine çıkarken bu en az 1977’den beri en yüksek aylık toplamı temsil etmişti. Mart verisi 334,800’e revize edildi.

Nisan’da kentsel başlangıçların mevsimsellikten arındırılmış yıllık oranı yüzde 16,9 düşerek 251,504 adede geriledi. Burada çoklu kentsel başlangıçlar yüzde 22,8 azalarak 251,504 birime, müstakil kentsel başlangıçlarsa yüzde 0,1 azalarak 78,918 adede geriledi.

Kırsal başlangıçların mevsimsellikten arındırılmış yıllık oranı 17,127 birim olarak tahmin edildi.

Diğer taraftan Canada Mortgage and Housing Corporation’a göre, Mart’ta 272,164 adet olan konut başlangıçlarındaki eğilim Nisan’da 279,055 adet oldu. Bu eğilim ölçüsünün, aylık mevsimsellikten arındırılmış yıllık konut başlangıç oranlarının altı aylık hareketli ortalaması olduğu belirtildi.

Kurumun baş ekonomisti, aylık mevsimsellikten arındırılmış yıllık orandaki düşüşe rağmen konut başlangıçlarında ulusal eğilimin Nisan’da yüksek kaldığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu