Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kanada’da İstihdam Aralık’ta Nisan’dan Bu Yana İlk Kez Düştü

Kanada ekonomisi, bir önceki ayki 62,1 bin artışın ardından 2020 Aralık ayında 63 bin iş kaybetti.
Kanada’da İstihdam Aralık’ta Nisan’dan Bu Yana İlk Kez Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kanada istatistik kurumu Statistics Canada tarafından yapılan açıklamaya göre Kanada, Aralık ayında halk sağlığı kısıtlamalarının sıkılaşması nedeniyle Nisan ayından bu yana işlerde ilk aylık düşüşünü açıkladı.

Ekonomistler, yeni COVID-19 vakalarının sayısı artmaya devam ederken kayıpların devam edeceği konusunda uyarıda bulundu. Sonuçta ekonomi Aralık ayında 63 bin iş kaybederken, işsizlik oranı Kasım ayındaki yüzde 8,5’e kıyasla yüzde 8,6’ya yükseldi.

Geçen ay çalışmak isteyen ancak iş aramayan Kanadalılar hesaplamalara dahil olsaydı işsizlik oranı Kasım ayına göre Aralık ayında yüzde 10,9 olacaktı.
Kanada İşsizlik Aralık 2020
Kaynak: Statistics Canada

CIBC’nin kıdemli ekonomisti Royce Mendes, hem virüs vakalarında devam eden artış hem de son anketten bu yana faaliyette daha fazla kısıtlama olması nedeniyle, Ocak ayında ufukta bir başka iş kaybı olabileceğini dile getirdi.

“Zayıf iş raporu, Kanada dolarının son zamanlarda değer kazanmasıyla birleştiğinde, Kanada Merkez Bankası’na para politikasını daha da gevşetmesi için baskı oluşturacak.” ifadelerini ekledi. Kaldı ki Kanada Merkez Bankası Aralık sonunda yaptığı açıklamada faizi 2023’e kadar rekor düşük seviyelerde tutacağını söylemişti.

Rapor, 6-12 Aralık haftası için işgücü piyasası koşullarının bir özetiyken o zamandan bu yana birçok ilde ilave halk sağlığı önlemlerinin uygulamaya konulduğu vurgulandı.
Kanada İstihdam Aralık 2020
Kaynak: Statistics Canada

Dolayısıyla ek önlemlerin Ocak işgücü anketi sonuçlarına yansıması muhtemeldi. Halk sağlığı yetkilileri enfeksiyonlardaki artıştan tatil toplantılarını sorumlu tuttuğu için çoğu il COVID-19 kısıtlamalarını daha da genişletti.

GCM Yatırım Banner

TD Bank kıdemli ekonomisti Sri Thanabalasingam, virüsün yeniden canlanmasının Kanada’yı sert bir şekilde etkilediğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Vaka yüklerindeki ve hastaneye yatışlardaki keskin artışlar, illeri çok az seçenek bırakıyor, aşılar yaygın bir şekilde dağıtılıncaya ve normal yaşam devam edebilene kadar Kanada ekonomisi için zorlu bir yol olacak.”

Royce Mendes ise geçen ilkbahar ve yaz aylarında kısıtlamaların azalmaya başladığında, ekonomideki toparlanmanın hızla geldiğini ve bu modelin tekrar edebileceğini öne sürdüğünü kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.