Yatırım yapmaya başla!

Kanada Huawei CFO’sunun ABD’ye İade Sürecini Başlattı

Kanada, şu anda ev hapsinde olan Huawei CFO'su Meng Wanzhou'nun ABD'ye iadesi için süreci başlattı. Karar, dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyecek...
Kanada Huawei CFO’sunun ABD’ye İade Sürecini Başlattı

Dün yapılan açıklamada Kanada hükümetinin Huawei CFO’su Meng Wanzhou’nun iade sürecini başlattığını açıkladı. Bunun uzun ve açık bir yasa süreç olması muhtemel olan hamlenin ilk adımı olduğu belirtilirken Meng’in 6 Mart’ta Kanada’da iade davası için hakim karşısına çıkacağı ve bu sırada kanıtların devlet arşivlerine gireceği aktarıldı.

Huawei kurucusu Ren Zhengfei’nin kızının Aralık ayında, şirketin HSBC ve Standard Chartered dahil olmak üzere İran yaptırımlarını ihlal ederek birçok bankayı dolandırdığı iddiasıyla Vancouver’de tutuklandığı hatırlatıldı. Keza ticaret savaşı devam ederken ABD’de gelen bu hamle tüm dünyanın dikkatini çekmiş, milyonlarca kişi ABD’nin istediği Huawei CFO’su Meng Wanzhou’nun kim olduğunu merak eder hale gelmişti.

Dava tüm gelişmeleriyle gündemde geniş yer tutarken, Huawei CFO’su 10 milyon Kanada doları kefaletle serbest bırakılmış ancak geçtiğimiz haftalarda ABD’nin iade için talepte bulunacağı söylenmişti.

Huawei CFO’su ABD İade Edilecek miABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında kritik bir isim olan Huawei CFO’sunun iade edilmesi halinde 30 yıl hapis cezasına çarptırılma riski vardı ki bu da haliyle Çinlileri ayağa kaldırmıştı. Fakat ne kadar karşı çıkılırsa çıkılsın ABD Huawei davasından vazgeçmedi ve iade isteğinde ısrarcı davrandı. Kanada Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; “Kanada hukukun üstünlüğü ile yönetilen bir ülkedir. Kanada’daki iadelere, İade Yasası, uluslararası anlaşmalar ve adalet ile gerekli sürece ilişkin anayasal ilkeleri koruyan kurallar tarafından rehberlik edilir.” dendi.

Açıklamada ayrıca Kanada Adalet Bakanlığı yetkililerinin Meng Wanzhou’nun resmi olarak iadesi için süreci başlattıkları aktarıldı.

Kanada Huawei CFO’sunun ABD’ye İade Süreci Başladı Meng’in iade işlemi sırasında kefalet şartı olarak ev hapsinde kalacağı, GPS cihazı takmaya devam edeceği ve ikametinden ayrıldığı her zaman güvenlik detayları tarafından eşlik edilmesi gerektiği de vurgulandı.

Meng’in savunma ekibini için bir sözcü ise Adalet Bakanı’nın ABD suçlamalarının siyasi niteliğine ve Başkan Trump’ın defalarca bunun Çin’le ticaret anlaşması müzakerelerine yardımcı olacağını düşündüğü takdirde Huawei davasına müdahale edeceğini söylemesine rağmen bu karara varması karşısında hayal kırıklığına uğradıklarını dile getirdi.

Sözcü bununla birlikte; “Müvekkilimiz, onun herhangi bir haksızlıktan masum olduğunu ve ABD davası ile iadesinin yasaların kötüye kullanılmasını teşkil ettiğini savunuyor” dedi. Nihayetinde tüm bu gelişmeler, iki tarafın müzakerelerin iyiye gittiği yönündeki açıklamalara ve bir ticaret anlaşmasının yakın olduğuna dair olumlu haberlere de gölge düşürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum