Yatırım yapmaya başla!

Kanada’nın Esrarı Yasallaştırmasıyla Canopy Growth’un Geliri Yüzde 282 Arttı

Kanadalı kenevir işletmesi olan Canopy Growth’ın üçüncü çeyrekte elde ettiği gelir bir yıl önceye kıyasla yüzde 282 arttı. İşte detaylar;
Kanada’nın Esrarı Yasallaştırmasıyla Canopy Growth’un Geliri Yüzde 282 Arttı

Kanadalı kenevir işletmesi olan Canopy Growth, geçen sonbaharda Kanada’da eğlence amaçlı kenevir kullanımının yasallaştırılmasıyla büyük bir sıçrama yaşadı. Şirketin Perşembe günü açıklanan mali sonuçlarına göre Canopy Growth’ın üçüncü çeyrekte elde ettiği gelir bir yıl önceye kıyasla yüzde 282 arttı.

Yönetim Kurulu Başkanı Bruce Linton, firmanın yükselişini erken anlamlı yatırımlar yapma kararına bağladı ki bu, kanun yürürlüğe girdiğinde Kanada pazarının büyük bir bölümünü köşeye sıkıştırmasına yardımcı olmuştu. Öte yandan bilançosunda Canopy, harcamalar arttığı için geçen yıla kıyasla çok daha büyük bir zarar bildirisi de yaptı. Çünkü kenevir şirketi, pazarlama, araştırma ve geliştirme üzerine çok daha fazla para harcamıştı.

Yine de yatırımcılar artan zararı umursamıyormuş gibi davrandı çünkü Canopy Growth’ın hisseleri Cuma günü yüzde 4 seviyesinde yükseldi.

Canopy Growth’ın Hisseleri Yükseldi Kaldı ki şirketin hisseleri yılbaşından bu yana da yüzde 80 seviyesinde artış göstermişti. Öte yandan Canopy Growth’ın güçlü sonuçları, rakip Aurora Cannabis’in de son çeyreğindeki satışlarda ciddi bir yükseliş kaydetmesinin ardından geldi. Rakip firmanın hisseleri de yılbaşından bu yana yüzde 40 seviyesinde artmıştı. Ancak Kanada’daki yasal esrar, bu şirketlerin uğraşması gereken bazı yeni sorunlar da getirmişti. Örneğin, esrar fiyatlarının düşmesi bunlardan bir tanesiydi.

Canopy Growth da kazanç raporunda, tıbbi kenevir fiyatlarının yükselmesine rağmen genel ortalama satış fiyatlarının bir yıl öncesine kıyasla %12 düştüğünü belirtti.

Canopy Growth’ın Satışları Yüzde 282 ArttıAuroro da bu hafta başında, kurutulmuş esrar ve özlerinin fiyatlarının yüzde 20’den fazla düştüğünü açıklamış, kısmen çok daha rekabetçi bir pazar olan eğlence amaçlı kenevirin ise çok daha ucuz olduğunu dile getirmişti. Yine de Canopy Growth, marka tanınırlığının bu alanda şirkete yardımcı olacağını düşünüyordu. Başkan Linton da şirketin sağlıklı satış rakamlarının bunun tüketicilerin dikkatini çektiğini gösterdiğini vurguladı.

Canopy Growth satışlarının yaklaşık üçte birini kenevir yağlarının ve softgel kapsüllerin oluşturduğu söylerken vape pen ve içecekler gibi ürünlerden daha fazla para kazanmayı umuyordu. Öte yandan şirket ABD’nin alkollü içecek devi Constellation Brands’ın desteğini almıştı. Corona’nın sahibi Canopy Growth’ın şu anda 6 milyar dolardan fazla değere sahip olan yüzde 40’ını kontrol ediyordu. İlaveten Canopy Growth, ABD pazarına girmeyi de düşünüyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum