Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada Ekonomisi Eylül 2021’de %0,1 Oranında Büyüdü

Kanada ekonomisi Eylül'de beklentilerle uyumlu olarak yüzde 0,1 büyüdü.
Kanada Ekonomisi Eylül 2021’de %0,1 Oranında Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Kanada İstatistik Ofisi ülkenin beklenen aylık ve çeyreklik gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme verileri yayımlandı.

GSYİH Eylül ayında yüzde 0,1 büyüdü. Beklenti yüzde 0,1 büyüme yönündeydi. 2021 yılının Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 büyümüştü. Rakam yüzde 0,6’ya revize edildi.

Üçüncü çeyrekte GSYİH bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,3 arttı.
Kanada GSYİH Eylül
KAYNAK: Statistics Canada

Önceki çeyrekte yüzde 0,8 daralma oldu. Yıllık GYSİH ise Eylül çeyreğinde yüzde 3 beklentilerini aşarak yüzde 5,4 oranında genişledi. Önceki çeyrekte yüzde 3,2 küçülme oldu.

Eylül ayındaki yüzde 0,1 artış, büyük ölçüde imalat, inşaat ve perakende ticarette yoğunlaşan düşüşlerin, hizmet üreten endüstrilerin yanı sıra madencilik, taşocakçılığı ve petrol ve gaz çıkarma sektörlerindeki geniş tabanlı genişlemelerle dengelenmesiyle gerçekleşti.

Genel olarak, 20 sanayi sektöründen 12’si Eylül’de yükseldi ve hizmet üreten sektörlerdeki büyüme (+%0,4), mal üreten sektörlerdeki (%-0,6) düşüşü dengelemekten fazlasını yaptı.

Devam eden küresel yarı iletken kıtlığı ve diğer tedarik zinciri kesintileri, Eylül ayında otomotivle ilgili bir dizi endüstride üretim ve satış faaliyetlerini önemli ölçüde etkiledi. Bunların yanında ön veriler ekonominin Ekim ayında yüzde 0,8 büyüdüğünü gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu