Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Kanada Ekonomisi Mart Ayında %1,1’le Beklenti Üstü Büyüdü

Kanada ekonomisi için Mart ve Ocak-Mart dönemine ilişkin gayri safi yurt içi hasıla verileri açıklandı.
Kanada Ekonomisi Mart Ayında %1,1’le Beklenti Üstü Büyüdü

Kanada İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre Mart ayında gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) yüzde 1,1 büyüdü.

Şubat ayında yüzde 0,4 büyüme olmuştu. Beklentiler yüzde 1 büyüme yönündeydi. Mart ayına ilişkin büyümenin yanında ilk çeyrek için büyüme rakamları da açıklandı.

İlk çeyrekte yıllık GSYİH’nin yüzde 6,7 büyümesi bekleniyordu. Rakam yüzde 5,6 ile beklentileri karşılamadı.

Mart ayındaki beklenti üstü GSYİH büyümesi ardışık 11. aylık artışı temsil etti.
Kanada GSYİH Mart 2021
KAYNAK: Statistics Canada

Bu artış Mart ve Nisan 2020’deki rekor düşüşleri telafi etmeyi sürdürdü. Yine de toplam ekonomik aktivite, COVID-19 öncesi Şubat 2020’de gözlemlenen seviyenin yaklaşık yüzde 1 altında kaldı.

Mart ayında 20 sanayi sektöründen 18’i artış kaydederken hem mal üreten (+%1,1) hem de hizmet üreten (+%1,1) sektörler yükseldi.

Fakat ön bilgiler Nisan ayında reel GSYİH’de yaklaşık yüzde 0,8’lik bir düşüşe işaret eti ki gerçekleşmesi durumunda bu Nisan 2020’den bu yana ilk düşüşü temsil edecekti.

Perakende ticaret ve konaklama ve yemek hizmetlerindeki düşüşlerin, kısmen ülkenin bazı bölgelerinde ek halk sağlığı önlemlerini yansıttığı aktarıldı.

İmalat, gayrimenkul, kiralama ve leasing, eğitim hizmetlerinde de kayda değer düşüşler tahmin edildi. Öncü niteliği nedeniyle bu tahminin 30 Haziran’da Nisan ayı resmi GSYİH verilerinin açıklanmasıyla birlikte revize edileceği bilgisi verildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum