HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Kanada Doları Kuru Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


Kanada doları, majör dövizler arasında yer alan dolar çeşitlerinden birisidir. Kanada’nın resmi para birimidir ve dünyanın güçlü ekonomilerinden birisine aittir. C$ sembolü ile gösterilmektedir ve uluslararası para kodu, CAD‘dir. Aynı zamanda finans piyasalarında işlem gören güçlü dövizlerden birisidir.

Kanada ekonomisi, gerek hammadde gere ithalat – ihracat performansı ile güçlü bir yapıya sahiptir. Bu güçlü yapısı sayesinde de Kanada doları, değerini korumayı başaran para birimlerindendir. Güvenli liman özelliği de bulunan Kanada doları, finans piyasalarında yüksek kazanç sunması ile de tanınmaktadır. Kanada ekonomisinde yaşanan gelişmeleri, anında yansıtmasına rağmen stabil yapısı ile yatırımcısına güven veren bir para birimidir.

Bazı bankalar tarafından rezerv para birimi olarak kullanılan Kanada doları için en önemli çapraz kur, Amerikan doları ile oluşturdukları paritedir. İthalat ve ihracat konusunda güçlü olan Kanada ekonomisinden beslenmektedir. Kanada ihracatının % 84’ünü Amerika Birleşik Devletlerine yapmaktadır. İthalatın ise % 56’sı ABD ile yapılmaktadır. Amerikan doları ile Kanada doları arasında az bir fark olmasına karşın, küresel mali kriz nedeniyle değer kaybı göstermektedir. Aynı zamanda ihracatının büyük bir kısmını ABD ile yaptığı için Amerikan dolarında görülen oynaklıklardan da doğrudan etkilenmektedir.

Kanada Doları Kurları ve Fiyatları [Dolar, Euro ve Türk Lirası]

Kanada’nın dünyanın en büyük 6. petrol üreticisi olması nedeniyle de para biriminin güçlü olduğu söylenebilir. Bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta ise petrol fiyatlarının, ülke ekonomisinde yarattığı etkilerdir. Net petrol ihracatçısı konumunda olan Kanada’da para birimi; petrol fiyatlarının artmasıyla yükselmekte, azalmasıyla düşmektedir. Emtiaya bağlı bir para birimi olması nedeniyle de Amerikan doları ile oluşturduğu USD/CAD kuru, emtia paritesi olarak da tanımlanmaktadır. Türk lirası ile oluşan Kanada doları kuru canlı fiyat grafikleri üzerinden aylık, yıllık ve günlük değişimleri takip edebilirsiniz.

Amerikan doları, Euro ve Türk lirası karşısında Kanada doları kurları 1 yıllık canlı fiyat grafikleri üzerinde en yüksek seviyelere göz atmak istiyoruz. CAD/USD kuru 1 yıllık grafikte en yüksek seviye 2016 yılının Mayıs ayında 0,7981 ile kaydedilmiştir. CAD/EUR kurunda ise 15 Şubat 2017 tarihinde 0,7227 ile 1 yıllık fiyat grafiğinin en yüksek seviyesi görülmüştür. CAD/TRY kuru 1 yıllık en yüksek seviyesi ise 2017 Ocak ayında 2,9487 ile kaydedilmiştir.

Kanada’da 2016 yılının son aylarında faizlerin düşmesiyle birlikte para birimine olan ilgi azalmıştır. Bu nedenle Kanada Merkez Bankası, para politikası kararları alınırken bu durum göz önünde bulundurulmuştur. Aynı zamanda ekonomik verilerin beklentileri karşılamaması nedeniyle faiz indirimine gidilebileceği konuşulmuştur. Bu nedenle de Kanada dolarının cazibesini yitirmesi konusunda endişeler artmaktadır.

2016 yılında Kanada’da perakende satışlarda görülen azalma nedeniyle para birimi değer kaybetmiştir. Yine de Kanada ekonomisinin gücü, para biriminin güvenli yatırım araçları arasında sayılmasını sağlamaktadır. Finans piyasalarında bu nedenlere bağlı olarak Amerikan doları ile oluşturduğu parite, yüksek bir işlem hacmine sahiptir.

Kısaca Kanada Ekonomisi Hakkında Bilgiler

Dünyanın 11. büyük ekonomisi olan Kanada, yüksek refah düzeyi ile tanınmaktadır. Kuzey Amerika ile Asya ekonomileri arasında köprü görevi görmektedir. Stratejik konumu ile de dünyanın en büyük dokuzuncu tüketim pazarıdır. ABD ile Meksika arasındaki Kuzey Amerika Serbest Ticaret Alanı (NAFTA) sayesinde 443 milyondan fazla tüketiciye ulaşma imkanı sağlamaktadır. Aynı zamanda güvenli iş ve yatırım alanı ile dünyanın en dinamik ekonomilerinden birisidir.

Kanada’da doğal kaynaklar, ülke ekonomisi için oldukça önemlidir. Ekonomik faaliyetlerin % 70’i ve istihdamın % 75’i hizmetler sektöründedir. Aynı zamanda Kanada ekonomisi, dünyanın en fazla çeşitlendirilmiş ekonomilerinden birisidir.

Kanada Ticari İlişkileri

Kanada ile Türkiye arasındaki ikili ticaret hacmi, mevcut ekonomik ve ticari potansiyelin altındadır. Buna karşın artış eğilimi göstermektedir. 1990 yılından bu zamana kadar birkaç yıl dışında Kanada ile ticaret hacmimiz yükselmiştir. 1990 – 2016 arasında 8 kat artış görülmüştür. Dış ticaret dengesi ile ülkemiz aleyhinedir. 2012 yılında ise 10 yılda ilk defa ülkemiz lehine gerçekleşmiştir ve 104,6 milyon dolar fazla vermiştir. 2016 yılında ise 333,2 milyon dolarlık dış ticaret açığı gerçekleşmiştir.

Türkiye’nin Kanada’ya ihracatının yaklaşık olarak % 85’i sanayi, % 15’i ise tarım ürünleridir. Kanada’dan ithal ettiğimiz ürünlerin de % 80’i sanayi, %18 civarı da tarım ürünlerdir.

Çevirici

USD
EUR

Haberler