Yatırım yapmaya başla!

Kanada’yı Destekleyen ABD’den Çin’e Tutuklu Kanadalıları Serbest Bırakın Çağrısı

ABD ile Kanada, tutuklanan Kanadalıları serbest bırakması için Çin’e çağrı yaptı. Detaylar aşağıda;
Kanada’yı Destekleyen ABD’den Çin’e Tutuklu Kanadalıları Serbest Bırakın Çağrısı

ABD’de Kanada’ya katılarak geçtiğimiz hafta Çin’de tutuklanan iki Kanada vatandaşının serbest bırakılması için çağrıda bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino, konuya ilişkin yazılı açıklamasında; “Hukukun üstünlüğüne göre yönetilen Kanada, Huawei Mali İşler Direktörü (CFO) Meng Wanzhou ile ilgili adil, tarafsız ve şeffaf bir yasal süreç yürütmektedir” ifadelerini kullanarak Kanada’nın ABD ile iade anlaşmasına uyarak uluslararası yükümlülüklerine bağlı kaldığını bildirdi.

Ardından da Çin hükümetinin bu ay başında iki Kanada vatandaşını gözaltına almasından dolayı derin endişe duyduklarını vurgulayarak tutukluların derhal serbest bırakılmaları için çağrıda bulundu.

Çin geçen hafta, 1 Aralıkta Huawei CFO’su Meng Wanzhou’nun tutuklanmasından sonra eski bir diplomat ve iş insanı olan Michael Spavor’u tutuklamıştı.

Meng Wanzhou’nun Tutuklanmasının Ardından iki Kanada Vatandaşı Tutuklandı Ardından Kanada vatandaşı girişimci Michael Kovrig de Çin’in ulusal güvenliğini tehlikeye atan faaliyetlerde bulunmak gerekçeleriyle tutuklanmış, haber tüm dünyada yankı uyandırmıştı. Huawei CFO’su 12 Aralık’ta kefaletle serbest bırakılsa da iki ülke arasındaki gerilim sona ermemişti. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki ticaret savaşının Kanada’da ve potansiyel olarak tüm dünyada istenmeyen sonuçlara yol açacağını bildirerek bu konuda çok endişeli oldukları yönünde yorum yapmıştı.

Dün Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland’in de açıklamalarıyla Çin’e iki Kanadalıyı serbest bırakması için ilk resmi talebini vermesi dikkat çekti.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland Tutukluları Serbest Bırakın ÇağrısıBuna göre Chrystia Freeland; “Bu ayın başlarında iki Kanadalının Çinli yetkililer tarafından keyfi olarak tutuklanmasıyla ilgili kaygılıyız ve derhal serbest bırakılmaları için çağrıda bulunuyoruz.” dedi. ABD, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği de Kanada’ya destek verdiklerini açıkladı. Freeland ayrıca Huawei’nin kurucusunun kızı olan Meng’in adil, tarafsız ve şeffaf bir yasal işlemle karşılaştığını belirterek Kanada’nın ne hukukun üstünlüğünden ödün vereceğini ne de süreci politikleştireceğini aktardı.

Keza Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland’in de açıklamaları, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino tarafından benzer bir ifadeyle tekrarlandı.

Michael Kovrig ile Michael Spavor’u Serbest bırakın Çağrıları İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt da Birleşik Krallık’ın Kanada’nın Meng Wanzhou konusunda adil ve şeffaf bir işlem yürüttüğüne güvendiğini bildirdi. Ayriyeten Michael Kovrig ile Michael Spavor’un tutuklanmasıyla ilgili politik bir motivasyon yorumlarına ilişkin derinden endişe duyduğunu aktardı. Avrupa Birliği de Kovrig ile Spavor’un tutuklanması için ilan edilen gerekçenin Çin’deki meşru araştırma ve işletme uygulamaları hakkında endişeleri artırdığını bildirdi.

Bununla birlikte AB, Kanada hükümetinin çabalarını desteklediğini belirterek; gözaltında oldukları sürece bir avukata erişim haklarının olmamasının savunma hakkına aykırı olduğunu dile getirdi. Meng’in avukatlara tam erişime sahipken ve aileyi görebiliyorken, Kovrig’in yasal olarak temsil edilmemesi, ailesini görmesine izin verilmemesi ve yalnızca bir konsolosluk ziyareti ile sınırlı kalması vurgulandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum