Yatırım yapmaya başla!

Kanada’nın 370 Milyar Dolarlık Emeklilik Fonunun Yatırım Temaları Paylaşıldı

Dünyanın en büyüklerinden biri olan ve yaklaşık 370 milyar dolarlık varlığın yönetimi yapılan Kanada Emeklilik Fonu'nun yatırım temaları paylaşıldı.
Kanada’nın 370 Milyar Dolarlık Emeklilik Fonunun Yatırım Temaları Paylaşıldı

Kanada’nın ulusal emeklilik fonu hakkında bilgiler paylaşan CEO, uzun vadeye yatırım yapıldığını ifade etti. Karar alma sürecinde yol gösterici olan trendleri belirleyen CEO, belirli alanlarda derinlere inmeyi planladıklarını dile getirdi.

Fonun CEO’su Mark Machin, uzun vadeli eğilimler gördükleri belirli alanlarda derinlere inerek en iyi kısımlarına odaklandıklarını söyledi.

Mark Machin Fon YorumuYatırım yapılacak şirketlerin en iyi kısımlarını belirlemeye çalıştıklarını belirtirken Machin, Çin Kalkınma Forumu’nda CNCB’den Martin Soong’un sorularını yanıtladı. Yönetimde yaklaşık 370 milyar dolarlık varlığa sahip dünyanın en büyük fonlarından biri olan fonun yatırım yaptığı çeşitli temaları tanımladı.

Yeni perakende yani Machin’in Perakende 4.0 olarak adlandırdığı şey, uzun vadeli yatırım fonunun izlediği sektörlerden birisini oluşturuyor.

Perakende 4.0 YatırımıMachin, “Biz halka arz öncesi ve sonrası Alibaba’nun önemli yatırımcılarındanız. Ayrıca Meituan Dianping’in yanı sıra yeni perakende konusunda uzmanlaşmış fonlara yatırım yaptık,” dedi.

Çin yemeği sipariş uygulaması olan Meituan Dianping, geçen sene Eylül ayında Hong Kong’da halka açılmıştı. Bazı analistler teknoloji firması hakkında yükseliş göstermeyeceğine inanıyor ve bunlardan biri hisse senedinin yüzde 30 aşağı yönde hareket edeceğini tahmin ediyor.

20 milyondan fazla Kanadalı adına yatırım yapan emeklilik fonu, sensör şirketleriyle birlikte otonom ve elektrikli araçlara da yatırım yapıyor.

Zoox Otonom Sürüş YatırımıMachin, ABD merkezli otonom bir taksi şirketi olan Zoox gibi şirketlere yatırım yaptıklarını da açıkladı. Kaliforniyalı Zoox, kamu yolcularına sürücüsüz sürüş hizmeti sağlıyor ve Aralık ayında onayını almış bulunuyor. Apple da Zoox’un teknolojisine yatırım yapmıştı.

Geçen hafta özel olarak düzenlenen şirket, Northern District Mahkemesi’ndeki bir davaya göre; Zoox’un depolama, lojistik ve envanter kontrol işlemleri ile ilgili özel bilgileri açıklamaktan kaçındığı gerekçesiyle Tesla’nın hedefi haline geldi. Zoox ise dava hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Machin demografik değişimlere de dikkat çekti ve Census Bureau’nun verilerine göre 2035’te ABD’de çocuktan çok emekli olacağını söyledi.

ABD Emekli Sayısındaki ArtışMachin bu demografik değişimin, fonun yatırım yaptığı bir diğer tema olduğunu dile getirdi. Emekli olan insanların genellikle dünyayı görmek isteyeceklerini de sözlerine ekledi.

Machin, “Amerikalıların dünyayı görmek istemelerinin en iyi yollarından biri Avrupa’ya gidip nehir gezisine çıkmak… Bu yüzden nehir gezilerinin lider sağlayıcısı Viking Cruises adlı bir şirkete yatırım yaptık ve diğer gemi gezileri, Avrupa’da ve dünyada artan bir şekilde ilerliyor,” dedi.

Gelişmekte olan pazarlardaki bir başka eğilimi ise nüfusun orta gelir segmentinin yükselmesi olarak tanımlayan Machin, “Yani burada Çin’de, Hindistan’da orta sınıfın yükselişine dair bu görüşü en iyi ifade edecek şeylere yatırım yapıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum