Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamuya Borcu Olanlara Müjde Geldi! Kanun Teklifi Kabul Edildi

Kamuya olan borçlarla ilgili kanun teklifi TBMM’de kabul edildi. Yapılandırma neleri kapsıyor? Başvurular ne zaman? İşte detaylar;
Kamuya Borcu Olanlara Müjde Geldi! Kanun Teklifi Kabul Edildi
HABER GİRİŞ

Milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği yapılandırmayla ilgili kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yapılandırma için başvurular 31 Mayıs’ta başlayacak. 31 Aralık 2022 öncesine ait borçlar 48 taksitle ödenebilecek.

Yapılandırmayla ilgili ilk taksitler 30 Haziran’da ödenmeye başlanacak. Yapılandırılan borçların peşin ödenmesi durumunda üretici fiyat endeksi (ÜFE) tutarının yüzde 90’ından vazgeçilecek. Yapılandırılan borcun idari para cezası olması durumunda asıl alacaktan yüzde 25 oranında indirim yapılacak.

2 Bin TL’nin Altındaki Borçlar Siliniyor

Vatandaşların vergi dairelerine olan 2 bin liranın altındaki borçlar silinecek. Sürücülerin, alkol, uyuşturucu, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerden kaynaklanan ceza puanları silinecek. 10 bine yakın ehliyetin iadesi yapılacak.

Depremzedelere Kolaylık

Yasayla birlikte depremzedelere yönelik yeni düzenlemeler de söz konusu. Bölgede Temmuz ayı sonuna kadar veraset ve intikal vergisi istenmeyecek. Esnafın tescil, tadil, sicil işlemlerinden Ağustos ayına kadar harç alınmayacak.

Personellerine maddi yardımda bulunan işverenler, 50 bin TL’ye kadar olan kısım için gelir vergisinden muaf sayılacak. Depremzedelerin kullanılmayacak durumdaki ev ve araçlarının üzerindeki hacizler kaldırılacak.

GCM Yatırım Banner

Kurumlar vergisi mükelleflerine daha önce sağlanmış indirim ve istisna tutarları üzerinden bir defaya mahsus yüzde 10 ek vergi getirilecek. Deprem bölgesindeki vergiden sorumlu vatandaşlar ek vergiden muaf tutulacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın