Yatırım yapmaya başla!

Kamu Kurumlarının Karı Rekor Kırdı!

Kamu kurumları bir önceki yıl 2.7 milyar olan toplam karını, 2016 yılında 17.4 milyar liraya çıkardı. Peki, rekor düzeyde gelen kar hangi kurumlardan sağlandı?
Kamu Kurumlarının Karı Rekor Kırdı!

Hafta başında 2016 yılının vergi rekortmenleri açıklandı. Ancak listenin büyük bir kısmı gizli tutuldu. Özellikle zirvede kimin yer aldığı kamuda merak uyandırırken, dün bu ismin BOTAŞ olduğu öğrenildi. 8.9 milyar lira kar elde edip, 1.9 milyar lira vergi veren BOTAŞ haberinden sonra, gözler bu kez kamu kuruluşlarına çevrildi.

Kamu kurumları, 2016 yılında toplam karını 2.7 milyar liradan 17.4 milyar liraya çıkararak rekor kırdı.

25 kamu kurumunun elde ettiği bu kar oranı, bu tarihe kadar gerçekleşmiş en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti. Kamu kurumlarının 2015 yılındaki karı 2.7 milyar liraydı. Daha önceki yıllar olan; 2014, 2008, 2000, 1994, 1993, 1992 ve 1991’de de bırakın karı zarar edilmişti. Hatta 2014 yılında kurumların zararı 1.9 milyar liraya ulaşmıştı. 2016’da elde edilen bu başarıda muhakkak vergi rekortmeni BOTAŞ’ın etkisi büyük.

Rekor kar; TCDD, TKİ, TİGEM gibi kurumların zarar açıklamasına ve Tüpraş, Erdemir gibi büyük kurumların satılmasına rağmen elde edildi.

2003 yılında aralarında Tüpraş, Petkim ve Tekel’in bulunduğu 49 şirketin toplam karı 5.1 milyar lira olmuştu. 49 olan şirket sayısı, 2016 yılında 25’e indi. Şirket sayısının azalmasıyla birlikte 2015 yılında 112 milyar lira olan hasılat 2016’da 94 milyar liraya düştü. Ancak buna rağmen kar marjı %18,4’e çıkarak tüm zamanların zirvesini gördü.

Elde edilen karın bu denli artmasında olağanüstü gelir ve karlar kaleminin etkisi büyük oldu. Peki, kar hangi kurumlardan geldi?

TTK, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu, Elektrik Üretim Anonim Şirketi, Türkiye Elektrik İletim A.Ş., Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Eti Maden, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş, Türkiye Elektromekanik Sanayi A.Ş., Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş., Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş., Toprak Mahsülleri Ofisi Yurt içi Pazarlama Şefliği, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Et ve Süt Kurumu, Devlet Malzeme Ofisi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, KEGM, Sümer Holding A.Ş. ve Türkiye Denizcilik İşletmeleri kar getiren şirketler oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum