Paylaşım

Kamu Personeli için F Klavye Dönemi Geldi Çattı


 

Kamu kurumlarında çalışan personel yıl sonundan itibaren Q klavyeye elveda diyecek. İşte detaylar…

Devlet kurumlarında kullanılması gereken bilgisayar klavyesiyle ilgili sürekli tartışmalar yaşanmıştır. Kimisi tüm dünyada standart olarak Q klavyenin kullanılmasının daha doğru olduğunu savunurken kimisi ise dilimize yatkınlığı sebebiyle F klavyenin yaygınlaştırılması gerektiğini vurguluyor.

Hükumet ise konuyla ilgili düzenlemeyi 2013 yılında yapmıştı. Yapılan düzenlemeye göre 10 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Başbakanlık genelgesi ile tüm kamu kurumlarında F klavyeye geçileceği karara bağlanmıştı. Değişimin kademeli olarak yapılacağı belirtilirken, tüm kamu kurumlarında bu yılın sonuna kadar F klavyeye tam olarak geçilmiş olacağı ifade edildi.

Klavyeyi Bulmak Artık Daha Kolay

Konuyla ilgili resmi açıklama ise Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı ve aynı zamanda Ak Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem’den geldi. Erdem yaptığı açıklamada F klavyenin yaygınlaştırılması için sürekli çalışmalar yapıldığını ifade etti. Broşürler dağıtıldığını ve klavyenin temin edilebilmesi için tüm çalışmaları yaptıklarını belirten Ekrem Erdem “F klavyeli dizüstü bilgisayar bulma sıkıntısı vardı. Türkiye’de artık dizüstü F klavyeli bilgisayar bulma kolaylığı sağlanıyor” ifadelerine yer verdi.

Erdem, F klavyenin daha çok yaygınlaşması gerektiğini sözlerine ekledi ve herkesin F klavye ile 10 parmak yazı yazabilmesi için kurslara gitmesi gerektiğini söyledi. Erdem ayrıca Devlet Malzeme Ofisinden bilgisayar alan kurumların F klavye almaktan başka bir seçeneği olmadığını sözlerine ekledi.

2017’de F Klavyeye Tamamen Geçilmiş Olacak

2013 yılında Resmi Gazetede yayınlanan ancak kademeli olarak geçiş sağlanacağı belirtilen F klavye geçişinin bu yılın sonuna tamamlanmış olacağı öngörülüyor. Tüm kamu kurumlarında F klavyenin mecburi olarak kullanımı sonrası, personelin buna ne derece ayak uyduracağı ise merak ediliyor.

Ekrem Erdem, kamu kurumlarında F klavyeye geçilmesiyle beraber hız konusunda büyük bir artış sağlanacağını dile getiriyor. Q klavye kullanan birisinin 20 günlük kurs sonucunda F klavyeyi de aynı hızda yazabileceğine dikkat çeken Erdem, bu sayede 10 parmak kullanımının sağlanacağını ve performansın artacağını belirtiyor.

F klavyenin kamuda zorunlu hale gelmesi, sosyal medyada da büyük yankı buldu. İşte insanların F klavyeye bakış açısına dair tepkiler…

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın