Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kamu Bankaları “İşe Devam Kredi Desteği” Paketini Hayata Geçiriyor

3 kamu bankasından koronavirüs salgınından etkilenen tüm sektörlere 6 ay ödemesiz kredi desteği!
Kamu Bankaları “İşe Devam Kredi Desteği” Paketini Hayata Geçiriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de başlayan koronavirüs salgınının ekonomik hayatı sekteye uğratması sebebiyle hükümet kadar bankacılık sektörü de birtakım tedbirler aldı.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank istihdam ve üretime yönelik hasarın en aza indirilmesi amacıyla, sektör ayrımı yapmaksızın kredi desteği vereceğini duyurdu.

3 kamu bankası ilk 6 ay anapara ve faiz ödemesi olmaksızın kurumsal ve ticari firmalara finansman desteğinde bulunacak.

Tüm Sektörlere Kredi DesteğiKovid-19 salgını ile mücadele eden ülkemizde istihdamda, üretimde aksama olmaması ve ekonominin en az zararla bu süreci atlatması amacıyla İşe Devam Kredi Desteği’nin hayata geçirildiği açıklandı.

Bankalardan yapılan açıklamada, sektör ayrımı olmadan başta KOBİ’ler olmak üzere ticari ve kurumsal ölçekteki firmaların işletme sermayesi ihtiyaçlarının bu destek paketi ile karşılanacağı bildirildi.

Salgından etkilenen tüm sektörlerin söz konusu imkandan yararlanacağı belirtilirken, ilk 6 ay anapara ve faizsiz, %7,5 oran ve 36 ay vade ile kredi kullandırılacağı açıklandı.

Verilecek olan kredi miktarı firmaların cirosuna göre belirlenecek.

Verilecek Miktar Ciroya Göre BelirlenecekKoronavirüs salgınından etkilenen tüm sektörler bu imkandan yararlanacak. Başvurular ise bugün (25 Mart) itibarıyla başladı. Cirosu 25 milyon liraya kadar olan şirketlere en fazla 10 milyon lira, 25-125 milyon lira arasında olanlara 25 milyon lira ve cirosu 125 milyon liradan fazla olan firmalara 100 milyon liraya kadar kredi kullandırılacak.

3 kamu bankasından yapılan ortak açıklamada Ekonomik İstikrar Kalkanı doğrultusunda finansal destek adımları atılmaya devam edileceği söylendi. Bunlara ilaveten koronavirüs salgınından zarar gören esnaf ve sanatkarların Halkbank’tan 31 Mart 2020 ve öncesinde kullandıkları düşük faizli kredi borçlarının 3 ay faizsiz olarak ertelenmesine karar verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu