Yatırım yapmaya başla!

Kamboçya Ekonomisi EBA Anlaşmasını Kaybetme Endişelerine Rağmen Güçlü

Kamboçya ekonomisinin, Avrupa Birliği ile EBA isimli ticaret planının potansiyel kaybı hakkındaki endişelere rağmen güçlü kaldığı düşünülüyor.
Kamboçya Ekonomisi EBA Anlaşmasını Kaybetme Endişelerine Rağmen Güçlü

Yetkililerin ve analistlerin yorumlarına göre Kamboçya ekonomisi, Avrupa Birliği ile Everything but Arms (Silah Hariç Her Şey) isimli ticaret planının potansiyel kaybı hakkındaki endişelere rağmen bu yıl güçlü kalıyor.

AB, Kamboçya’nın EBA programı çerçevesinde blok pazarına gümrüksüz ticaret erişiminin geçici olarak askıya alınmasına yol açabilecek 18 aylı süreci Şubat ayında başlatmıştı. Gerekçesi ise insan hakları ve işçi hakları konusundaki endişeler olarak belirtilmişti.

Öte yandan, gümrüksüz erişimin askıya alınması durumunda krallığın büyümesinin kısa vadede yavaşlayabileceği tahmin edilmişti.

Kamboçya Ekonomisi AB Gümrüksüz Erişim Hakkı Sonuçta Güneydoğu Asya ülkesinin ekonomisi geleneksel olarak, çoğunlukla AB pazarına, turizm, inşaat ve tarıma yönelik giysi ve ayakkabı ihracatıyla yönlendiriliyordu. Ekonomi ve Maliye Bakanı Aun Pornmoniroth da Kamboçya’nın 2019’da yüzde 7.1’lik bir büyüme sağlayabileceğini ve bunun da GSYİH değerini 26.8 milyar ABD dolarına çıkartacağını söyledi.

Kasım ayı sonlarında 2020 bütçe yasası tartışması sırasında Pornmoniroth şöyle konuşmuştu: “Sanayi sektörünün (özellikle hazır giyim ve inşaat) bu yıl yüzde 10.7 oranında büyümesi bekleniyor, hizmet sektörü ile tarımın ise sırasıyla yüzde 6.7 ve yüzde 1.6 artması bekleniyor.”

Enflasyonun bu yıl geçen yılki yüzde 2.5’ten yüzde 2.8’e yükseleceğini söyleyen Pornmoniroth kişi başına GSYİH’nin bu yıl 1,679 dolara ulaşacağının tahmin edildiğini bildirmişti.

Kamboçya Ekonomisi 2019 Tahmini Yüksek Ulusal Ekonomik Konsey danışmanı Mey Kalyan, ekonomik durumun bu yıl oldukça istikrarlı ve sağlam olduğunu söyledi. Kamboçya’daki Bankalar Birliği Başkanı In Channy de bu yılki ekonominin bankacılık sektöründeki sağlıklı büyümeye bağlı olarak oldukça iyi olduğu görüşüne katıldı.

“Ekonomi ve bankacılık sektörü birbirini tamamlıyor. Bu yıl bankacılık sektörü iyi büyüdü. Ekonomi de arttı” diyen Channy, Kamboçya’nın siyasi istikrarı ve makroekonomik istikrarında yabancı yatırımcıların güveninin özelikle de Çinlilerin güveninin güçlü kaldığını vurguladı.

AB’nin Kamboçya’nın ticari ayrıcalığı hakkında Şubat ayında karar vermesi beklenirken Kalyan, EBA’nın iptalinin ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini tahmin etti.

EBA İptali Kamboçya Ekonomisini Kötü Etkileyecek “Burada yapabileceğimiz şey, en kötü durum ortaya çıkarsa olumsuz etkileri azaltmak için politika önlemleri hazırlamak olacaktır.” ifadelerini kullanan Kalyan, kararın AB’ye bağlı olduğunun üzerini çizdi. Dünya Bankası geçtiğimiz ayın sonlarında yayınlanan bir raporda, EBA’nın geri çekilmesinin Kamboçya’nın büyüme görünümünü önemli ölçüde azaltabileceğini belirtmişti. Ayrıca iptal durumunda AB pazarına hazır giyim, ayakkabı ve bisiklet ürünleri tarifelerinin yüzde 12, 16 ve 10 seviyelerinde yükseleceğini öne sürmüştü.

Hükümet, EBA’nın geri çekilmesine önlem olarak Mart ayında bir dizi önlem açıklamıştı. Kamboçya Başbakanı Samdech Techo Hun Sen, önlemlerin üreticiler ve ihracatçılar için işletme maliyetlerini yılda yaklaşık 400 milyon dolar azaltmaya yardımcı olduğunu söylemişti.

Bunun yanında EBA’yı kaydetmenin bir zaman meselesi olduğunu çünkü Kamboçya’nın ekonomik gücü arttıkça, muhtemelen 2025 veya 2026’da, ülkenin AB’nin şartlarına uygun olmayacağını savunmuştu. Channy de EBA kaybının ülkenin büyüme beklentisi üzerinde kısa vadeli bir etkisi olacağını ancak hükümetin bununla başa çıkmak için iyi hazırlandığını söyledi. “Sadece bir pazara güvenemeyiz. Hükümetin AB ve ABD’nin yanış ıra diğer bölgelerde pazarlar açmak için aktif olarak çalıştığını gözlemledim” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum