Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kalın’a Göre Putin Zelenskiy ile Görüşmeye Hazır Değil

Rusya-Ukrayna savaşını ancak Putin’in sonlandıracağını söyleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, liderlerin görüşmeleri hakkında konuştu.
Kalın’a Göre Putin Zelenskiy ile Görüşmeye Hazır Değil
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya ile Ukrayna arasındaki krize ve müzakerelere yönelik değerlendirme yaptı. İki ülkenin heyetleri arasında yapılan barış müzakereleri sürerken, liderlerin bir araya gelmesi bekleniyor.

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Vladimir Medinskiy, dün yaptığı açıklamada, “Tarafların görüşmesini konuşmadan önce müzakere heyetlerinin anlaşma metnini hazırlaması ve üzerinde mutabakat sağlaması, sonra bizim tekliflerimizle ilgili anlaşma metninin dışişleri bakanları tarafından imzalanması, hükümetler tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak bunun ardından devlet başkanları zirvesini konuşmanın bir anlamı olur” ifadesini kullanmıştı.

İbrahim Kalın ise Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin birebir görüşmeye hazır olduğunu fakat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hazır olmadığını söyledi. Putin’in sevse de sevmese de Zelenskiy’yi Ukrayna halkının lideri olduğu gerçeğini kabul ettiğini belirtti.

Görüşmenin bir noktada barış anlaşması olacağını belirten Kalın, “Elbette hepimiz bunun bir an önce olmasını istiyoruz. Ancak muhtemelen Putin, görüşme sırasında güçlü bir konumda olmak istiyor ve askeri kayıplar ya da ekonomik yaptırımlarla zayıflamış görünmek istemiyor.” dedi.

Her ne kadar Rus işgali reddedilse de onların da itirazlarına kulak verilmesi gerektiğini ifade etti. Savaşın ardından Rusya ile Batı arasında yeni bir güvenlik sistemi kurulacağına dikkat çekti.

Günün sonunda bu savaşı sonlandıracak kişinin Putin olduğunu ifade eden Kalın, “Bunu ne zaman yapmak isteyecek bilmiyorum. Ama bence o yönde ilerliyoruz.” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu