Yatırım yapmaya başla!

Kaliforniya Valiliği Emisyon Sınırlamasında Trump’ı Desteleyen Markalardan Araç Alımını Durdurdu!

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, Amerika'nın en büyüklerinden araç almayacaklarını duyurdu.
Kaliforniya Valiliği Emisyon Sınırlamasında Trump’ı Desteleyen Markalardan Araç Alımını Durdurdu!

CO2 salınımına dair Amerika içerisinde eyalet yöneticileri Trump ile kapışıyor. İlk olarak yaz aylarının sonunda Kaliforniya, Trump’a karşı çıkarak kendi emisyon kurallarını koymuştu.  Hepsinin çıkışı ise VW ile başlayan “emisyon” hikayesi. Kısa sürede yayılan skandal, tüm şirketlerin bir anda elektrikli araç ürettirmeye yönlendirdi.

Ülke içerisinde uygulanan farklı emisyon sınırlandırmaları firmaları zor duruma sokarak, araçların gönderileceği yere göre motor geliştirmek zorundaydılar. Bu da aşırı yüksek maliyetleri beraberinde getiriyordu. O yüzden Kaliforniya Valisi, kurallarının Trump tarafından iptal edilmesi ve bazı otomobil üreticilerinin yanında olması nedeniyle, araç alımlarının artık yapılmayacağını açıkladı. İşte detaylar;

General Motors, Toyota, FCA artık Kaliforniya’nın hizmetleri için olmayacak.

Kaliforniya’nın kendi emisyon kurallarının düzenlemesi reddedildiğinden beri ve buna karşı Trump’ın yanında olan araç üreticilerine belirli uyarılar yapılmıştı. Bir ara Toyota, VW, Hyundai gibi firmalar Kaliforniya’ya destek vermiş ancak kendilerine çıkacak fatura karşısında son sözü söyleyenin yanında olmuşlardı.

Bildiğiniz üzere Donald Trump Avrupalı ve Asyalı otomobil üreticilerini sürekli ülkeye sokmama tehditlerini gönderiyor. O yüzden işlerine sekte vurulmasını istemeyen GM, FCA ve Toyota, güçlünün yanına geçmek zorunda kaldı.

Reuters, Kaliforniya’nın 2016-2018 yılları arasından GM’den 58.6 milyon dolar, FCA’dan 55.8 milyon dolar, Toyota’dan 10.6 milyon ve Nissan’dan 9 milyon dolarlık araç alımı gerçekleştirmiş.

Konu hakkında açıklama yapan GM sözcüsü Jeannine Ginivan, “Chevy Bolt gibi araçların kaldırılması, GM ve diğer üreticilerin dikkate alınmasının yasaklanması, California’nın uygun fiyatlı Amerikan yapımı elektrikli araçlar için seçeneklerini azaltacaktır. GM’nin paylaştığı bir hedef olan devlet hükümetinin karbon ayakizini en aza indirme hedefine ulaşma yeteneğini sınırlandıracak” dedi.

Kaliforniya aldığı kararı Ocak ayında yürürlüğe sokacak. Satılmak istenen araçların eyalet emisyon kurallarını kabul etmesi sonunda ticari olarak engelleri kaldırılacak. Kaliforniya Valisi Gavin Newsom yaptığı açıklamada, “Tarihin yanlış tarafında olmayı seçen otomobil üreticileri, Kaliforniya’nın satın alma gücünün kaybına varacak” dedi.

Devlet ayrıca, herhangi bir kurumun bazı güvenlik kamu birimlerinin muafiyetlerle birlikte benzini yeni sedan almalarına izin verilmeyeceğini açıkladılar. Kaliforniya’nın revize edilen emisyon sınırları 13 eyalet tarafından daha kabul edilmişti. Gelişmeler bu şekilde. Detaylar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum