Paylaşım

Kaliforniya Otonom Araçların “Güvenlik Sürücüleri Olmadan” Gitmesine İzin Verdi!


 

Son zamanlarda özellikle Uber ve Tesla otonom araç kazalarıyla gündemde. Bunların aksine Kaliforniya, sürücüsüz olarak otonom araç testlerine izin verdi!

Otonom sürüşler üzerine son zamanlarda pek iyi haberler duymadık. Çoğunluğu Tesla tarafından gelse de sistemin halen daha sağlıklı olduğuna inanılmıyor. Kaliforniya, Waymo ve Super Cruise Otonomlu araç sistemli şirketlere sürücüsüz gidebileceklerine dair izin verdi. Geçtiğimiz haftalarda Uber aracı kaza yaparak, Arizona’nın fikrini bile değiştirmişti.

Sürekli geliştirme ve güncelleme altındaki sürücüsüz araç şirketleri sanırım son zamanlarını hata tespit etmeyle geçiriyor. En sonunda da neden kaynaklandığını çözmeye çalışıyorlar.

Trafiğe çıkmadan önce Kaliforniya Motorlu Araçlar Bölümü’ne başvuruda bulunulması gerekiyor.

Belli bir süreye kadar işleyiş zaten bu şekildeydi. Hatta Tesla yazılım güncellemelerinden sonra otomatik sürüşte 5. seviyeye geçeceğini söyleyerek ABD yetkililerinden buna izin vermeleri gerektiğini söylüyordu. Ancak Elon Musk, Amerika Birleşik Devletleri’ni baştan başa sürücüsüz olarak geçme hayalini otoban kazasından sonra biraz bekletmek zorunda.

Çünkü çarpmaya bağlı olarak bataryaların yanarak sürücünün ölüme sebebiyet vermesinin, Model X’in o anda otonom sürüş pozisyonunda olmasından kaynaklandığı bildirildi. Yani Uber – Volvo kazası gibi aracın geciken müdahalesi!

Uber’in yenilemesi gereken lisansında da bir sorun olduğu bildirildi.

Uber’in, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi‘since verilen lisansın bittiğini ve yeniden başvuru yapması gerektiği söylendi. Yani resme bakılırsa Uber araçları bu lisans olmadan trafiğe çıkışı yasal olmayacak. Lisans alma kurallarında bir değişiklik oldu mu bilinmiyor.

Bu soruyu sormadaki amaç; acaba son zamanlarda üst üste büyük firmalardan gelen kaza haberlerinden sonra belli bir yaptırıma mecbur bırakılacaklar mı? Üretici ve geliştiricilerin de demiş oldukları; sistemin aslında mükemmel işlediği yalnız, otonom araçların geliştirme süreçlerinde bu gibi tatsız olayların yaşanabileceği, sonrasında ise bunun neyden kaynaklı olduğunu bularak en iyi şekilde tekrar sunulabileceğini savunuyorlar.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın