Paylaşım

Uber Hisse Satışı Kalanick’i Milyarder, Softbank’ı En Büyük Ortak Yaptı!


 

Devam eden Uber ve Softbank görüşmeleri dün nihayete erdi. Yapılan anlaşmaya göre Uber’in kurucusu Travis Kalanick, milyar dolarlık bir sözleşmeyle hisselerini Sofbank’a devretti.

Görevini Dara Khosrowshahi’ye devrederek Uber’den ayrılan Travis Kalanick, bir gecede servetine servet kattı. Ulaştırma hizmeti veren şirketin kurucularından biri olan Travis Kalanick, geçtiğimiz günlerde kullanıcılarının bilgilerini çaldırdığını açıklayan Uber hisselerini Softbank’a satarak, zaten yeterince kabarık olan cüzdanını biraz daha doldurdu. İşte milyar dolarlık anlaşma ve haberin detayları;

Uber’in kurucularından Travis Kalanick şirket hisselerini, Japonya merkezli telekomünikasyon şirketi Softbank’a sattı.

Travis Kalanick Uber Hisselerini Softbank'a SattıSahip olduğu hisselerin % 30’unu Softbank’a devreden Travis Kalanick, satıştan 1.4 milyar dolar elde etti. Ve Kalanick’in serveti tahmini olarak 4.24 milyar dolara yükseldi.

Satın alma işlemiyle Uber’in en büyük ortağı haline gelen Softbank, şirketin % 15’inin sahibi oldu.

Softbank Uber'in En Büyük Ortağı OlduKalanick’in elinde ise Uber’in % 6’lık hissesi kaldı. Alan da satan da memnun dedirtecek türde bir anlaşma olan işlemi Uber; “hissedarlarımız, çalışanlarımız ve müşterilerimiz için çok büyük bir gelişme” sözlerini kullandı.

Ayrıca teknoloji sektöründeki yatırımlarıyla dikkat çeken Softbank’ın girişimi ile Uber’in piyasa değerinin yükselmesi bekleniyor.

Softbank'ın Girişimi Uber'in Piyasa Değerini YükseltecekDiğer taraftan; servetine 1.4 milyar dolar daha ekleyen Travis Kalanick ise parasının çoğunu kuracağı bir hayır kuruluşuna bağışlayacağını açıkladı. Bilmeyenler için Travis Kalanick’in şirketten olaylı bir şekilde ayrıldığını, hatta istifa etmek zorunda bırakıldığını hatırlatalım.

Çünkü Kalanick’in bir Uber sürücüsüne bağırdığı anların videosu yayınlanmış ve Kalanick tavırları nedeniyle yoğun tepki almıştı.

Kalanick Hisselerini 1.4 Milyar Dolara Sattıİstifa etmesinin ardındansa yerine Expedia CEO’su Dara Khosrowshahi gelmişti.

Uzun lafın kısası, şirketteki dengeleri değiştiren anlaşmayla birlikte Softbank Uber’in en büyük ortağı, hala şirketin hissedarı konumundaki John Kalanick ise 1.4 milyar dolarlık kazancın sahibi oldu.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın