Yatırım yapmaya başla!

Kakao Fiyatı Koronavirüse Bağlı Sert Düşerken, Afrika Ekonomisine Büyük Zarar Verecek

COVID-19 pandemisinin, dünyanın önde gelen ekonomilerine olan zararı sürekli konuşuluyor. Peki, tüm gelir kaynağı kakao gibi belli ürünlere bağlı olan Afrika ülkelerine etkisi nasıl olacak?
Kakao Fiyatı Koronavirüse Bağlı Sert Düşerken, Afrika Ekonomisine Büyük Zarar Verecek

ABD ve Avrupa ülkeleri için salgın sonrası ekonomik düzelmenin kısa vadede gerçekleşeceği söylenebilir. Ancak Afrika ülkeleri için bunu söylemek biraz zor.

Örneğin; Gana Kakao Kurulu (Cocobod), dünyanın en büyük ikinci emtia üreticisi olan Gana’nın bir numaralı nakit mahsulünden elde ettiği gelirin 1 milyar dolar eksileceğini tahmin etti.

Kakao fiyatları 90 günde yüzde 10’dan fazla değer kaybetti ve haftalık kapanışı yüzde 3’e yakın düşüşle gerçekleşti.

1 Yıllık Kakao GrafiğiYukarıdaki grafikte 6 aylık kakao fiyatı grafiğini görüyorsunuz. 2020 yılına 2530,5 dolardan başlayan emtia Şubat ayına kadar yükseliş kaydetti.

2930,5 dolara kadar yükseldikten sonra hızlı bir düşüş kaydetmeye başladı. Bu süre koronavirüs pandemisinin zirveye ulaşıp, tüm dünyaya yayıldığı zamana denk geliyor. 20 Mart tarihinde ise 20183,5 dolar ile 2019 Ağustos sonundan bu yana görülen en düşük seviyesini kaydetti.

Kakao fiyatlarındaki düşüş, Afrika ülkelerinde yayılan COVID-19 ile daha da derinleşirse ekonomileri zor zamanlar geçirecek demektir. Zaten Cocobod CEO’su Joseph Boahen Aidoo, salgının 2020/21 mahsul sezununda kredi tesisleri için mevcut sendikasyon sürecini durdurduğunu söyledi. Fiyatlardaki düşüşün ise Gana ekonomisine büyük zarar vereceğini dile getirdi.

Gana’nın çiftçilerine ödeme yapmaya zorlandığı biliniyor. Alıcıların satın alımları durdurduğunu söyleyen Aidoo, planlarını Ağustos ayına göre ayarladıklarını belirtti. Şu anda bankaların kapalı olduğunu ve sanayinin ciddi anlamda etkilendiğini ifade etti.

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (ACDC) alınan verilere göre; kıtada 12.973 vaka ve 693 ölüm bulunuyor.

ACDC Koronavirüs Vaka SayısıRakam az görünebilir. Ancak tespit edilmesi konusunda uygulamaların yetersiz kaldığı ve yardım beklendiği açıklanmıştı. Gana’da 378 vakanın tespit edildiği biliniyor. Fildişi Sahili’nde ise 480 koronavirüs vakası tespit edildi. Batı Afrika bölgesi, kıtanın kuzey bölgesinden sonra en çok vaka görülen ikinci bölgedir.

ACDC, virüsün yeni merkezinin Afrika kıtası olmasınan korktuklarını dile getiriyor. Ülkelerde çeşitli kısıtlamaların getirilmesine karşın, kıtada henüz koronavirüs eğrisinin düzleşme belirtisi göstermediği söyleniyor.

Afrika’da Dünya Sağlık Örgütü için acil müdahale programını yürüten Dr. Michel Yao ise kıtada sürecin iyi yönetilemediğini ifade ediyor. Müdahalede de gecikildiğini belirtiyor.

Ek olarak kıtada görülen çekirge istilası, geçim kaynaklarını telef ediyor. Her gün 150 kilometre yol kat edebilen çekirgelerin, 1 günde 40 bine yakın kişiye yetecek gıdayı sağlayan tarım alanlarına zarar verdiği biliniyor.

Cocobod CEO’su, “Kakao ekonominin belkemiğidir ve o etkilendiğinde tüm ekonominin acı çekeceği anlamına gelir,” dedi.

Cocobod CEO'su Gana Ekonomisi YorumuCEO’nun ifadeleri Afrika ülkelerinin bu süreçten ne kadar kötü etkileneceğinin en basit göstergesidir. Gana kakao sektöründe yılda yaklaşık 800.000 kişiyi istihdam ediyor. Ayrıca yılda yaklaşık 2 milyar dolarlık döviz üretiyor. Bu süreçte gelirlerinin yarısını kaybedecek olmaları birçok yönden ekonomilerini çökertecektir.

Bunlara ek olarak, durumla baş etmek için üreticilerin fiyatları yükseltmesi, çikolata sektörünü derinden etkileyebilir. Dünya kakaosunun yüzde 65’ini üreten Gana ve Fildişi Sahili, geçen yıl çiftçilerine fayda sağlamak için kakao vadeli fiyatında ton başına 400 dolarlık bir ek ücret getirdi. Yaşam gelir farkı dengesi isimli bu ücretin bu yıl devreye gireceği duyurulmuştu.

İsviçreli çikolata üreticisi Lindt & Sprüngli ise ek ücretin çikolata fiyatına büyük bir etki yapacağını dile getirdi. Ayrıca birçok çikolata üreticisinin, tüketici fiyatlarını aynı tutmak için tariflerini ve çikolata boyutlarını değiştireceğini öne sürdü.

Şu görsel kakao çiftçilerinin, çikolata sektöründen aldığı kârın ne kadar az olduğunu gösteriyor:

Kakao Çiftçilerinin Çikolata Sektöründen Aldıkları PayBelçikalı Barry Callebout, ABD’li Mars ve İsviçreli Nestlé gibi birçok büyük kakao tüketicisi, kakao için getirilen ek fiyat uygulamasını desteklediklerini açıkladı. Ancak Batı Afrika ülkelerinin bu uygulama sonrasında kakao satışlarının düştüğü biliniyor.

Kakao üreticisi ülkelerin hükümetleri ve bazı çikolata üreticileri, çiftçileri destekleme kararı alsalar da pandemi sonrasında işlerin daha da zorlaştığı görülüyor. Birçok çikolata üreticisi, koronavirüs pandemisi nedeniyle Batı Afrika’dan kakao alımlarını azalttı.

Kakao teslimatlarının engellenebileceği ve hasat sonrası kayıpların artabileceği biliniyor. Yeterli depolama tesisinin bulunmaması da emtianın telef olabileceğine işaret ediyor.

Aynı zamanda Gine ve Burkina Faso’dan, bu ülkelere gelen mevsimlik işçilerin de seyahat engeli yaşayabileceği tahmin ediliyor. Eğer koronavirüs Batı Afrika ülkelerinde kontrol altına alınamazsa Eylül’de başlayacak olan yeni sezonun büyük bir darbe alabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum