Yatırım yapmaya başla!

Kakao %27,6 Artışla 2018’in En Fazla Kazandıran Emtiası Oldu

İklim şartlarının elverişsiz olması kakao kalitesinin düşmesine, bu durum da fiyatların yükselmesine sebep oldu. Kakao, 2018’de yatırımcısına en fazla kazanç getiren emtia ürünü olarak açıklandı.
Kakao %27,6 Artışla 2018’in En Fazla Kazandıran Emtiası Oldu

2018 yılında emtia ürünleri arasından 14 tanesi kaybettirirken, 4 ürün kazanç getirdi. Yatırımcısına en fazla kazandıranlar arasında kakao listenin başında yer aldı. İkinci en çok kazandıran emtia ise paladyum oldu.

Kakao fiyatlarındaki artışta geçtiğimiz yıl Batı Afrika’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin ve yağışların düşük olmasının payı oldu. Düşük yağışlar kakao kalitesinde beklenen verimin alınmasını engellerken, fiyatların yukarı yönlü hareket etmesini sağladı.

Emtia ürünleri arasında, 2018 yılında yatırımcısına kazanç getirenler; kakao, mısır, paladyum ve buğday oldu.

Şeker, kurşun, altın, platin, kahve, pamuk, soya fasulyesi, çinko, bakır, alüminyum, gümüş, nikel, doğal gaz ve Brent petrol ise yatırımcısına kaybettiren emtialar oldu. Kakao %27,6 ile en fazla kazandıran emtia olurken, onu %19,3 ile paladyum, %17,8 ile buğday ve %6,9 ile mısır izledi.

Paladyumun ons fiyatı 16 yıldır ilk kez altını geçti. Geçen yıl yatırımcısına en fazla kaybettiren emtia %23,6 ile çinko olurken onu; %20,6 düşüş ile şeker, %19,2 ile kahve, %18,6 ile Brent petrol, %18,2 kurşun ve %16,5 ile alüminyum takip etti.

Yatırımcısına %16,4 oranında kayıp yaşatan bakır, 2015 yılından bu yana ilk kez yıllık bazda kayıp yaşadı.

2018’de düşüş gösteren diğer emtialar ve kayıp oranları; nikelde %14,3, platinde %14,1, gümüşte %8,7, pamukta %7,5, soya fasulyesinde %5,9, doğal gazda %3,4 ve altında %1,5 olarak gerçekleşti. Emtia uzmanı Zafer Ergezen, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına devam etmesinin emtia fiyatlarını olumsuz etkilediğini söyledi. Faiz artışının hem para birimlerinde dalgalanmalara yol açtığını hem de emtiaların genelinde satış baskısının görülmesini sağladığını yorumladı.

Söz konusu durumun kakao fiyatlarını da baskıladığını fakat Londra piyasasında değerlendirildiği için ağırlıklı olarak İngiliz poundu kullanıldığını ifade etti. Ancak 2019 yılında kakao işlemlerinde poundun payının azalabileceğini bu nedenle yatırımcıların buna dikkat etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Ergezen, Batı Afrika’daki iklim koşulları nedeniyle bu yılın da kakao emtiası için iyi geçebileceğini söyledi.

Düşük verim ve kalite nedeniyle kakao fiyatlarında yükseliş olduğunu belirten Ergezen, bu durumun çikolata kalitesini de etkilediğini dile getirdi. Çikolata üreticilerinin yüksek kalitede kakao talep ettiğini, beklenen kalitede kakao bulunamayınca da istenen kalitedeki kakaoyu almak için yüksek fiyat ödediklerini anlattı.

EMTİA FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Kalitenin düşük olması nedeniyle fiyatların 2 bin doların altına inmediğini, 2.410 dolar seviyesinin geçilmesi halinde yeni bir yükseliş trendinin başlayarak 3 bin dolara doğru çıkacağını sözlerine ekledi. Küresel çikolata tüketiminin 2018 – 2019 sezonunda 7,7 milyon tona ulaşmasını beklediklerini dile getiren uzman, bunun da daha fazla kakao ihtiyacı anlamına geldiğini vurguladı. Bu sebeple kakao fiyatlarındaki yüksek eğilimin 2019 yılında da devam etmesini beklediklerini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum