Yatırım yapmaya başla!

Kahve Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler

Kahve Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler

Sabahları uyanmamızı sağlayan, geceli gündüzlü çalışırken bizleri ayakta tutan, tüm muhabbetlerimize ortak olan kahve; sanırım dünyadaki en güzel şeylerden biri. Tabii, tüm bu güzel yanlarının dışında  kötü yanları da bulunmaktadır. Yalnız, biz bunları genelde pek ciddiye almıyoruz.

Kahve; dostları bir araya getirir, sohbeti güzelleştirir. Yani kısacası bir içecekten ne bekliyorsanız, kat ve kat fazlasını alırsınız. Öğrencilerin final haftasında ders notlarından sonra en çok ihtiyaç duydukları şeydir. Aynı zamanda iş hayatımızda da büyük bir yardımcı rol oynar. Örneğin; yazarlarımızdan Mert Can arkadaşımız, mesai saatleri içerisinde 7 – 8 bardak kahve içmektedir. Yazdığı tüm o güzel yazıları, bir nevi içtiği kahvelere borçlu sayılır.

Birçok insan, kahveyi yalnızca enerji kaynağı olarak görür. Peki, bunun dışında kahve hakkında gerçekten ne biliyorsunuz?

Haydi, kahve hakkında bilmeniz gereken şeylere bir göz atalım:

Kafein sizleri öldürebilir: Tüm artılarının dışında, kahve ölümcül olabilir. Tabii, bunun için 30 – 50 bardak kahveyi acele bir şekilde içmeniz gerekir. Denememenizi öneririm; çünkü 2014 yılında yaşları 18 ve 24 olan iki Amerikan vatandaşı, 28 bardak kahve içtikleri için hayatlarını kaybetmişlerdir.

Kahve, sağlığınıza faydalı da olabilir: Çoğu uzmanın ayrı olarak 2014, 2015 ve 2016 yıllarında yaptığı araştırmalar göstermektedir ki kahve; karaciğerinize iyi gelir, kalp krizi ve kolon kanseri risklerini azaltabilir. 2016 Mart ayında yayınlanan bir çalışma, günde 1 – 5 bardak kahve içmenin erken ölümü önlediğini ortaya çıkarmıştır.

Kahve, kas ağrılarınızı kesebilir: Düzenli olarak kahve içmeyen insanların üstünde yapılan ufak bir çalışmaya göre, spordan sonra içilen 2 bardak kahve ağrıları kesmekte yardımcı olmuştur. 2012 yılında yapılan bir araştırma ise masa başı çalışan insanların, kahve içmelerinin omuz ve boyun ağrılarını azalttığını ortaya koymuştur.

Kafein, uzun saatler ayakta kalmanıza yardımcı olur: Yazımın yukarı kısımlarında bahsettiğim gibi öğrencilerin ve gece mesai yapan insanların bir numaralı silahı niteliğindedir. Ancak uzmanlar, uyku zamanından 6 saat öncesine kadar kahve alınmaması gerektiğini öğütlüyor. Her şeye rağmen uyuyabilen insanlar da var. Tabii, onlar çok ayrı.

Kafeinsiz kahvelerde de kafein var!: Kafeinsiz kahve içtiğini zanneden arkadaşlar, sizlere kötü bir haberim var. 5 ila 10 bardak arasında kafeinsiz kahve içmek, 1 veya 2 bardak normal kahve içenlerle aynı derecede kafeini almak demektir.

Mükemmel kahvenin sırrı, kavrulmasında yatmaktadır: Kahve kavrulurken ağırlığını kaybeder; ancak hacim kazanır. Kavrulduğunda suyunun büyük bir kısmını kaybeder. Kahvedeki yağ oranı değişkendir. Kahvenin olgunluğu, kahve çeşitlerinin dengeli bir şekilde karıştırılmasına da bağlıdır. Kahvenin içerisinde onlarca farklı asit bulunmaktadır. Bu asitler, kahvenin tadı ve yumuşaklığı konusunda en önemli etkenlerdir.

Kahveyi ilk tadanların keçiler olduğunu biliyor muydunuz?: Aslında bu hikayenin, herhangi bir bilimsel desteği bulunmamakta. Bir nevi şehir efsanesi olarak da sayılabilir.

Olay, Afrika’nın dağlık taraflarında keçilerini otlatan bir çobanın, bazı keçilerin kırmızı kahve çekirdeklerini yedikten sonra daha enerjik olduğunu fark etmesiyle başlamıştır. Sonrasında sürüsünü ve kahve çekirdeklerini yanına alarak keşişlerin bulunduğu bölgeye doğru yola çıkmıştır. Durumu keşişlere anlattıktan sonra içlerinden bir tanesi çekirdekleri ateşin içine atmıştır. Kahvenin muhteşem kokusuyla mest olan keşişler; çekirdekleri öğütüp, suyla karıştırarak içmişlerdir. Bu da kahvenin nereden geldiğiyle alakalı başka bir şehir efsanesidir.

Her gün içtiğimiz kahve aslında nelere kadirmiş. İlginç hikayelere dayanan kahve, binlerce yıldır insanoğlu tarafından içilmektedir. Keçilerin eski zamanlarda bedavaya yediği kahveye, her ne kadar bir kafede en az 7 – 8 lira versek de ondan vazgeçemiyoruz. Şahsen kahvenin en güzeli; evde arkadaşlarla içilendir, diye düşünüyorum. Zaten biliyorsunuz, içilen bir fincan kahvenin de 40 yıl hatrı vardır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum