Yatırım yapmaya başla!

Kadından Kadına Kariyer, Para ve Mutluluk Dersleri

Kadından Kadına Kariyer, Para ve Mutluluk Dersleri

Aslında kadınlardan kadınlara verilebilecek kadınca tavsiyeler bunlar! Daha doğrusu; bedenlerinin narinliğine karşın gerektiğinde dünyanın en güçlü varlıkları olabilen kadınlardan, yine aynı özelliklere sahip olan ama henüz gücünün farkına varmayan kadınlara verilebilecek tavsiyeler! Evet, henüz sahip olduğu gücün farkına varmayan dedim çünkü etrafımızda bu şekilde nitelendirilebilecek sayısız kadın var. Bazıları zayıf olduğunu biliyor bazıları ise gösterdiği zayıflığın farkında bile değil! Hatta kimileri o zayıflığı savunma taraftarı bile diyebilirim. Yani yaşantısını “kadınca” olarak görenlerin pek çoğu, bu sözcüğe yanlış tarafından bakıyor ve onu istediği şekilde anlamlandırıyor.

Daha mı açık olayım? Aslında; hepiniz anlatmak istediğim şeyi biliyorsunuz ama ben yine de birkaç küçük örnekle duymak istediğiniz şeyden emim olmanızı sağlayayım. Mesela; etrafımızda yapamayacağını düşündüğü için hayallerinden vazgeçen bir sürü kadın var. Bu hayal iş hayatında istenilen noktaya ulaşmak da olabilir, “o kadının yapacağı iş değil” denilen bir meslekte ilerlemek de! Ya da koca ya da baba parasına güvenmeden geçimini sağlayabilmek! Mutsuz olunan bir evliliği bitirmenin hayatın sonu anlamına gelmediğini görebilmek! İsterse çocuklarına hem analık hem babalık yapabileceğini bilmek! Zaten yaratılış olarak her bir hücresinde gizli olan nitelikleriyle çok para kazanmayı da dünyanın en mutlu kadını olmayı da kısacası içten içe düşlediği her şeyi de başarabileceğine yürekten inanmak!

Evet, ne yazık ki pek çok kadın istediği takdirde neler yapabileceğinin farkında değil. Bunun için de hayatını alıştığı, etraftan görüp duyduğu klişe önerilerle geçirme gibi hatalar yapıyor. Örneğin; mesleğini eline almış olmasına rağmen kocasının tatlı ısrarlarına dayanamayıp, iş hayatından elini eteğini çekiyor. “Sen hele bebeğini bir büyüt, sonra istersen yine çalışırsın” biçimindeki tavsiyeleri dinliyor ve böylelikle belki de kariyer yapma hayallerinden vazgeçmiş oluyor. Ailesinin “kadın tek başına iş kuramaz” sözleri yüzünden daha yola çıkmadan başarıya veda ediyor. Uzun lafın kısası; sayısız güçlü kadın gücünü görmezden geldiği için hayatını pişmanlıklarla dolu olarak yaşıyor. İşte bu nedenle size aşağıdaki “kadınca” tavsiyeleri incelemenizi öneriyorum. Çünkü bunlar yaşam tarzınızı değiştirebilecek ve ileride pişmanlık yaşamanızın önüne geçebilecek nitelikte!

Kariyer Tavsiyeleri!

Kariyer Tavsiyeleri!Evet, ilk olarak bahsetmek istediğim konu bu! Yani kariyeriniz! Kadınca yapmak istediğiniz ama yaşadıklarınız yüzünden genellikle istediğiniz noktaya gelemeden yarıda bıraktığınız kariyeriniz. Pek çok kadın kariyeri konusunda evlilik nedeniyle hata yapıyor. Ya evlendiği zaman işi bırakıyor ya da anne olduğu zaman verdiği arayı haddinden çok daha fazla uzatıyor. Evet evet, eşinin ısrarlarıyla kariyerinden vazgeçen yüzlerce, binlerce kadın var. Çünkü “sen evinde otur hayatım, ben ikimize de bakarım” mantığı 21. yüzyılda olmamıza rağmen bile hala geçerliliğini korumaya devam ediyor. Kimileri de çocuk sahibi olduktan sonra kendi isteğiyle iş hayatından ayrılıyor.

Anne olduktan sonra tabiat olarak farklılaşmaya başlayan pek çok kadın, bütün hayatını çocuğuna adamak istiyor. Oysaki bunun sonradan pişman olacağı ve çalışmaya devam etmenin hem onun hem de çocuğunun mutluluğu için daha faydalı bir seçenek olduğu gerçeğini göremiyor. Yeri gelmişken; kariyer konusunda kadınların sıklıkla yaptığı hatalardan bir diğeri de evlendikten sonraki soyadı değişikliği! Evet, evlendikten sonra kocasının soyadını alan ve kariyerine o soyadıyla devam eden kadınlar, iş hayatında doğal olarak eşlerinin soy isimleriyle tanınmış oluyor. Yıllarca kariyerini bu şekilde devam ettiren ve sonra eşinden ayrılmak durumunda kalan pek çok kadın, boşanma sonrasında aldığı kızlık soyadıyla kariyerini yeniden inşa etmek zorunda kalıyor. Uzun lafın kısası sevgili hem cinslerim; kariyer seçiminizin sadece size ait olduğunu ve bu konuda ne ailenize ne de eşinize bir şey borçlu olmadığınızı bilmelisiniz.

Tasarruf ve Birikim Tavsiyeleri!

Tasarruf ve Birikim Tavsiyeleri!Evet, bu alanda sözüm ona biraz daha eski kafalı düşünebilirsiniz. Çünkü tasarruf ve birikim konusunda “yenilere” bakarak pek de iyi sonuç elde edemezsiniz. Zaten etrafınıza şöyle bir baktığınızda, günümüzde çoğu kişinin tasarruf ve birikim konusunda hiçbir şey bilmiyormuş gibi davrandığını açıkça görebilirsiniz diye düşünüyorum. Kaldı ki zamanın insanları üretmekten ziyade tüketmeye teşvik etmesi durumun bu hale gelmesinde ne kadar etkili, hepimiz biliyor olmalıyız. Sonuç olarak; istediğiniz noktaya gelebilmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da bu! Yani güçlü bir kadın olabilmek için tasarruf ve birikim hususunda daha bilinçli davranmanız gerekiyor.

Diyelim ki; bir iş kurmayı istiyorsunuz ama bunun için yeterli sermayeniz yok. Veya içinde bulunduğunuz maddi durum sizi fazlasıyla zorluyor. Ne yapacaksınız? Daha iyi bir hayat yaşama düşüncesinden vazgeçecek ya da kendi işinizin patronu olma hayalinize veda mı edeceksiniz? Elbette, hayır. Aksine bunun için daha çok çalışmaya başlayacak, maddi durumunuzu yeterli düzeye getirene kadar para yönetiminize daha çok özen göstereceksiniz. Ne bileyim; deliler gibi alışveriş yapmayı bırakacak, bütçenize katkı sağlayacak her türlü yöntemi deneyecek, kadın olmanın avantajlarından faydalanarak ihtiyaçlarınızı daha ucuza karşılamayı öğreneceksiniz. Sonuçta; bugün çoğu hayali gerçekleştirmek için para bir olmazsa olmaz, değil mi? Öyleyse siz de paranın bir araç olduğunu bilin ve bu aracı istediğiniz gibi kullanmak için çalışamaya başlayın derim. Tasarruf ve birikim konusuna da ayrıca dikkat edin. Tam da bu konuda işinize yarayacak aşağıdakileri yazıları incelemenizi öneririm.

Ek Gelir Elde Etme ve İş Kurma Tavsiyeleri!

Ek Gelir Elde Etme ve İş Kurma Tavsiyeleri!Bu konuda kulak vermeniz gereken tavsiyelerden bir diğeri de para kazanmayla ilgili! Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi para hayallerinize ulaşabilmek için gerekli olan bir araç! Diğer bir deyişle; paranın sizi yönetmesine izin vermek yerine parayı yönetmek istiyorsanız eğer, belli başlı koşulları sağlamayı öğrenmelisiniz. İlk olarak kesinlikle kendi paranızı kazanmayı bilmelisiniz. Öğrenci de olsanız evli de olsanız anne de olsanız, başkalarının eline bakmak yerine kendi paranızı harcamanın keyfini yaşamalısınız. Şu anda şartlarınız tam zamanlı işlerde çalışmak için uygun olmasa bile, size uygun ek gelir yöntemlerini araştırmalı, az da olsa bir yerlerden kazanç sağlayabilmelisiniz. Örneğin; ev hanımı olmak durumundasınız çünkü bakmanız gereken birden fazla çocuk var. Böyle bir durumda eşinizin bütün evin geçimini sağlamasını beklemek yerine, kullanabileceğiniz para kazanma yöntemlerini araştırmalı, yetenekleriniz sayesinde yapabileceğiniz bir sürü farklı iş olduğu gerçeğini görmelisiniz.

Ya da kendi işinizin patronu mu olmak istiyorsanız? Öncelikle bu işin altından kalkabileceğinize inanmalı, sonra da o düşlediğiniz noktaya gelebilmek için emekle ve sabırla çalışmalısınız. Nasıl bir iş yapmak istediğinize karar vermeli, gerekli araştırmayı yaptıktan sonra ise patronluğa ilk adımınızı atmalısınız. Anlayacağınız; burada başarılı olmak için ihtiyacınız olan en önemli şey inancınız! Diğer bir deyişle; başarılı olacağınıza ne kadar inanırsanız, zafer kupasını kaldırmaya o kadar yaklaşır, karşınıza çıkan zorlukları o kadar kolay aşarsınız. Sonuç olarak; size ek gelir elde etme ve iş kurma konusunda yardımı olacak şu yazılara bakmanızı öneririm. Kim bilir, belki de hemen şimdi ne zamandır ihtiyaç duyduğunuz fikirlerle karşılaşacaksınız.

Mutluluk Tavsiyeleri!

Mutluluk Tavsiyeleri!Evet, kadından kadına verilecek kadınca tavsiyeler söz konusu olduğunda üzerinde durulması gereken bir diğer konu da bu! Hatta belki de en önemlisi bile denilebilir! Çünkü mutluluğunuz diğer her şeyden daha önde gelmeli! Öncelik sıralamanızda ilk olarak iç huzurunuz yer almalı! Zaten gerçekten mutlu olduğunuz takdirde diğer konular da ardı ardına hallolacaktır. Yani yüzünüzdeki gülümsemeler sahici olduğunda kariyerinizde de aile yaşantınızda da arkadaşlarınız arasında da para yönetiminiz konusunda da başarılı olacağınızı bilmelisiniz. Aynı şekilde; kendinizi mutsuz hissettiğinizde de attığınız adımlar genellikle kötü sonlarla nihayete erecek, içinize sinmeden aldığınız her karar ne yazık ki size pişmanlık getirecektir. İşte bunun için kadınca verilen mutluluk tavsiyelerine kesinlikle kulak vermelisiniz.

Mesela; ilişkileriniz! Kendinizi sizi mutsuz eden bir ilişkiye devam etmek zorunda hissetmemeli, yürümeyecek bir beraberlik için ne zamanınızı ne de enerjinizi boş yere harcamamalısınız. Etraftan duyduğunuz “artık evlen de bir yuva kur” laflarına takılmamalı, bütün arkadaşlarınız evlendi diye kendinizi o bordo kaplı deftere imza atmaya mecbur hissetmemelisiniz. Keza çocuk yapmak da öyle! Aileniz, eşiniz ya da eşinizin ailesi çocuk-torun sevmek istiyor diye gönülsüzce anne olmamalısınız. Böyle büyük bir kararı ancak kendinizi hazır hissettiğinizde vermeli ve bu düşüncenizi etrafınızdaki herkese göğsünüzü gere gere söyleyebilmelisiniz. Tüm bunlara ek olarak; dış görünüşünüz günümüzün “mükemmel kadını” ölçütlerine uymuyor diye kendinizi üzmemeli, hatta sıra dışılığınızla gurur duymalısınız. Sonuçta; sadece gülüşlerinizle bile aynı anda hem dünyanın en güzeli hem en zengini hem de en güçlü kadını olabileceğinizin farkına varmalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum