Yatırım yapmaya başla!

Kadın CEO’su Olan Firmalar, Daha İyi Borsa Performansına Sahip

Yapılan yeni bir araştırma, kadın CEO’su olan şirketlerin daha iyi bir hisse senedi performansına sahip olduğunu gösterdi. Detaylar aşağıda;
Kadın CEO’su Olan Firmalar, Daha İyi Borsa Performansına Sahip

Araştırmacılar, kadın liderleri olan şirketlerin borsada erkek liderlerin yönettiği şirketlerden daha iyi performans gösterdiğini iddia etti. Perşembe yayınlanan bir raporda S&P Global, 578’i kadın olan 5.825 yeni yönetici atamasını takiben kazançları ve hisse fiyatlarını analiz etti.

Kadın Yöneticileri Olan Şirketlerin Finansal Başarısı Göze Çarpıyor

Kadın Yöneticileri Olan Şirketlerin Finansal Başarısı Göze ÇarpıyorAnalize dahil olan şirketlerin tümünün ABD merkezli olduğu ve 2002 ile bu yılın Mayıs ayları arasında yayınlanan kurumsal verilere bakarak yapıldığı aktarıldı. Rapor, ABD’deki her kadın CEO için 19 erkek baş yöneticinin olduğunu ve 2018 sonunda her kadın CFO için 6.5 erkek CFO olduğunu bildirdi.

Veriler yeni bir CEO atamasını takip eden iki yıl içinde, kadın yönetici ataması olanların erkek yönetici ataması olanlara kıyasla ortalama yüzde 20 oranında daha iyi hisse performansına işaret etti.

Ayrıca kadınların CFO olarak atandığı durumlarda da şirketlerin farklı faydalar gördüğü söylendi. Bir kadın CFO’unun atanmasını takip eden 24 ay içinde bu şirketlerin, yeni atanmış erkek CFO’lu şirketler, hisse fiyat getirileri üzerinde yüzde 8 geçtiği vurgulandı.

Aynı dönemde kârlılıkta yüzde 6 oranında daha iyi performans gösterdikleri kaydedildi. Raporun yazarları, bulgulara ilişkin bu sonuçların ekonomik ve istatistiksel olarak anlamlı olduklarını dile getirdi. İlaveten cinsiyet çeşitliliği olan yönetim kurulu toplantı salonlarının yatırımcılara parasal fayda sağladığı da eklendi.

Çeşitlilik ve Katılım Herkese Fayda Sağlar

Çeşitlilik ve Katılım Herkese Fayda SağlarAraştırmacılar, yönetim kurulunda daha fazla cinsiyet çeşitliliğine sahip olan firmaların, erkek egemen emsallerinden daha karlı olduğunu belirtti. Ancak analistler, daha iyi bir kurumsal performansın mutlaka bir kadın yöneticinin gerçekleştireceği farklı eylemlere bağlı olmayacağına da dikkat çekti. S&P Global’ın Başkanı ve CEO’su olan Doug Peterson, Perşembe günü yaptığı bir basın açıklamasında şöyle dedi:

“Finansal performansa baktığımızda, bu araştırma kadınların üst yöneticiler ve yönetim kurulu liderliği pozisyonları ile önemli ve pozitif katkı sağladığının başka bir kanıtı. Üst yöneticiler ve şirketler genelinde çeşitlik ve katılım, herkese tüm çalışanlara, şirketlere ve ekonomilere fayda sağlar.”

Credit Suisse Raporu

Impact Shares CEO’su Ethan Powell da rapora ilişkin yaptığı bir açıklamada S&P bulgularının şaşırtıcı olmadığını dile getirdi. “Kadınları güçlendiren şirketlerin uzun vadede daha iyi performans göstereceğine inanıyoruz çünkü onlar düşünce çeşitliliğini memnuniyetle karşılarlar ve cinsiyet, ırk veya etnik kökene bakılmaksızın paydaşları güçlendirirler.”

Öte yandan S&P’nin çalışması, bir hafta önce yayınlanan Credit Suisse’nin raporuna güvenilirlik kattı. İsviçreli yatırım bankasındaki analistler dünya çapındaki 3,000 firmanın verilerini analiz ettiler ve daha fazla kadın yönetimi olan şirketlerin daha yüksek kârlılığa sahip olduğu ve borsada daha iyi performans gösterdiği sonucuna ulaştılar.

S&P gibi Credit Suisse de kadınları üst düzey roller üstlenen firmaların kültürel özelliklerinin ve iş modellerinin, daha güçlü finansal performanslarının itici gücü olduğunu öne sürmüştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum