Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan İsrail’i Hedef Aldı: Medeni Dünya Sessizce Seyretti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığında gündeme dair önemli konuların görüşüldüğü kabine toplantısı sona erdi. Erdoğan İsrail’i ve Batı dünyasını eleştirdi. İşte detaylar;
Erdoğan İsrail’i Hedef Aldı: Medeni Dünya Sessizce Seyretti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında düzenlenen Kabine Toplantısı, 3 saatlik görüşmenin ardından sona erdi. Kabinede İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, Türkiye’nin ateşkes çabaları ve insani krize karşı alınabilecek önlemleri görüşüldü.

Orta Doğu’da yaşanan katliamın haricinde her kabine toplantısında olduğu gibi ekonomi gündemine yönelik konuların da konuşulması bekleniyordu.

Erdoğan’dan Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanı, 72 yıl sonra Almanya’ya karşı zafer elde eden A Milli Futbol Takımını kutladığını aktardı.

Türkiye Yüzyılı için verilen mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdürdüklerini vurgulayan Erdoğan, Astana’da düzenlenen zirvede Türk dünyası için birliği ve beraberliği perçinlediklerini paylaştı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) anayasal ismiyle teşkilata gözlemci üye olmasının tarihi bir adım olduğunu anımsattı. KKTC’deki insanların 15 Kasım Cumhuriyet Bayramını tebrik etti.

Dünyanın en büyük 13. Otomotiv üreticisi konumunda olduğunu duyuran Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin uzun yıllar boyunca yerli ve milli bir üretim yapamadığını ifade etti. Togg’un üretimiyle “Türk araba yapamaz” diyenleri hüsrana uğrattıklarını dile getirdi. Togg’un şimdiye kadar 12 bine yakın teslimat yaptığını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nda katılımcı ülkelerle bir araya geldiklerini, İran ve Pakistan ile birlikte kurulan teşkilatın kapasitesini güçlendirmeyi sürdürdüklerini aktardı.

Çeşitli destek programlarından evde bakım hizmetlerine kadar farkı alanlarda yeni düzenlemeleri devreye aldıklarını, diğer alanlarda da yetinmediklerini ve sürekli kendilerini geliştirdiklerini vurguladı. Darülaceze Sosyal Yaşam’ın bunun en son örneği olduğunu açıkladı.

Batı’ya Eleştiri

Bazı Batılı güçlerin Karabağ Savaşı’yla birlikte bölgede artık yepyeni bir dönemin başladığını idrak edemediğini, Ermeni halkının güvenliği binlerce kilometre ötede değil, komşularıyla birlikte iş birliğinde araması gerektiğini belirtti.

Ermenistan’ı kışkırtarak kendilerine rant devşirenlerin aslında en büyük zararı Ermenilere verdiğini vurguladı. Ermenistan’a Azerbaycan’ın uzattığı barış elini tutma çağrısı yaptı.

“Ahlaksız ve Alçak Saldırılar”

İsrail’in 7 Ekim’den beri süren ahlaksız ve alçak saldırıları altında hayatta kalmaya çalışan Gazze halkına sahip çıktıklarını aktardı. Bu zamana kadar 11 uçak dolusu malzeme yardımı yaptıklarını, böylece toplam 800 tona varan insani yardımı bölgeye sevk ettiklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı, “Filistin’deki mazlumların acısı nasıl bizim acımızsa, Uygur Türkü kardeşlerimizin sıkıntısı da bizim sıkıntımızdır.” dedi.

İsrail yönetiminin “bir atışla iki ölü” diyerek hamile kadınları, doğmamış bebekleriyle katletmekle övünen bir cinnet halinde olduğunu kaydetti.

Avrupa ve Amerika’dan hiçbir tepki gelmediğini, çocuklara,yaşlılara ve kadınlara karşı atom bombası atma tehdidi dahil olmak üzere İsrail’in insanlık vicdanı nezdinde yargılanacağını vurguladı. Holokost utancının Avrupalı ülkeleri esir aldığını, İsrail yönetiminin Holokost’u kalkan olarak kullandığını bildirdi. Almanya seyahatinde buna bir kez daha üzülerek şahit olduğunu, 50 milyar doları bulan ticaret hacmiyle Almanya ile her alanda iş birliğini güçlendirmekte kararlı olduklarını ifade etti.

“88 Hastayı Getirdik”

Gazze’den toplam 88 hastayı Türkiye’ye getirdiklerini, Gazze’de mahsur kalan vatandaşların bir kısmının tahliyesini gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Diğerleri için de çabaların devam ettiğini belirtti.

İsrail’in nükleer silaha sahip olduğunu açıkça ikrar ettiğini, ama herhangi bir inceleme başlatılmadığını ifade etti. Cumhurbaşkanı, İsrail’in nükleer silahları meselesinin unutturulmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

“Bir Gece Ansızın Gelebiliriz”

Terör örgütlerine yönelik operasyonların devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, “Bir gece ansızın gelebiliriz” ifadelerini tekrarladı. 2023’ün başından bu yana bir kısmı elebaşı seviyesinde yaklaşık 2 bin teröristi etkisiz hale getirdiklerini paylaştı ve dökülen her kanın hesabının sorulacağını dile getirdi.

“9 Vatandaşımız Hayatını Kaybetti”

Türkiye’nin iklim değişikliğine bağlı olarak tüm dünya gibi olumsuz etkilendiğini, son bir iki gündür sağanak yağış ve fırtınalarda 9 vatandaşın hayatını kaybettiğini ifade etti.
52 vatandaşın yaralandığını, 11 kişi için kayıp ihbarı aldıklarını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın