Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: Putin ve Zelenskiy ile Görüşmeler Olumlu Seyrediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya-Ukrayna müzakereleri, ekonomi, kamu-özel işbirliği projeleri hakkında konuşarak, bazı ürünlerde KDV indirimi yapıldığını açıkladı.
Erdoğan: Putin ve Zelenskiy ile Görüşmeler Olumlu Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, iki haftalık aranın ardından bugün yeniden toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabinenin ana gündem konusunun Rusya-Ukrayna savaşı olması bekleniyordu.

Türkiye’nin arabuluculuk girişimleri, barış tesis edilmesi için atılması gereken adımların ele alınması, ülke ekonomisinin yanında, Erdoğan’ın geçen hafta katıldığı NATO Zirvesi’ne dair kabine üyelerine bilgi vermesinin de kabinenin gündeminde yer alacağı belirtilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda alınan kararları ulusa sesleniş konuşması ile açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklama Yapıyor
Kaynak: Twitter

Herkesin tahrik peşinde koştuğu günlerde taraflara her fırsatta barışın tesisini telkin ettiklerini, Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının Antalya’da bir araya geldiğini söyledi. Yarın da İstanbul’a gelerek toplantı düzenleyeceklerini hatırlattı.

Toplantıdan önce heyetlerle kısa bir görüşme yapacağını belirten Erdoğan, “Sayın Putin ve sayın Zelenskiy ile sürdürdüğümüz telefon görüşmelerinin olumlu istikamette sürdüğünü söyleyebilirim. “ dedi.

Türkiye’nin 40 yıla yaklaşan terör tarihinde ödediği onca bedele rağmen aynı çizgiden sağmadığını, dünyanın dört bir yanında kalkınma ve insani yardım faaliyeti yürüttüklerini belirtti.

“Ülkemizin en haklı olduğu konularda bile yalnız bırakılmasının hatta aleyhine kampanyalar yürütülmesinin gerisinde bu gerçekler vardır. Medeniyetimizin ve tarihimizin bize yüklediği sorumlulukların gösterdiği istikamette önümüze çıkan engelleri aşarak sürdürdük.” diyen Erdoğan, pek çok badireyi atlatırken elbette bedeller ödendiğini sözlerine ekledi.

Büyük ve Güçlü Türkiye’nin İnşasını Önlemeyi Başaramayacaksınız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaşla ilgili olarak “Rusya Ukrayna krizinde savaşın tarafı yapmak için var güçleriyle çalışanların bizim kurduğumuz barış köprüsünü yürekleri daralarak izlediklerini biliyoruz. 1915 Çanakkale Köprüsü‘nün görkemli görüntüsü altında ezildiklerinin de farkındayız. “ dedi.

Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasını önlemeyi başaramayacaklarını belirten Erdoğan, en büyük 10 ekonomi arasına girerek kendi ve dostları için yeni dünya inşası gayretlerini de baltalayamayacaklarını ifade etti.

Bundan sonra da yaptıkları işlerle Türkiye’yi dünyanın en üst ligine çıkaracaklarını, darbe, cunta, vesayet oyunlarıyla geçenlere bu defa aynı keyfi yaşatmayacaklarını dile getirdi.

15 Temmuz Şehitleri Köprüsü, Marmaray ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gibi eserlere değinen Erdoğan, “1915 Çanakkale Köprüsü kamu-özel işbirliği modeliyle, yap, işlet devret yöntemiyle ülkemize kazandırdığımız son büyük şaheser olmasıdır” şeklinde konuştu.

Türkiye Yap-İşlet-Devret Modelini En Verimli Kullanan Ülkelerden

Türkiye Yap-İşlet-Devret Modelini En Verimli Kullanan ÜlkelerdenYap, işlet, devret projelerine değinen Erdoğan, geçen yıl dünya genelinde bu modelde 35,6 milyar dolarlık yatırım yapıldığını, Türkiye’nin en verimli şekilde kullanan Avrupa’da üçüncü, dünyada 13. ülke konumunda olduğunu açıkladı.

Amerika’nın 1,5 trilyon dolarlık altyapı projesinin önemli bölümünü bu modelle hayata geçirdiğini, Türkiye’de ulaştırma ve haberleşme alanında 37,5 milyar dolarlık yatırım yapıldığını belirtti. 2024 yılında kamu özel ortaklığı projelerinin Hazine’ye olan yükünün neredeyse sıfırlanacağını, bir sonraki yıllarda ise gelire dönüşeceğini dile getirdi.

Antalya Havalimanı’nın 2,138 milyar Euro’luk ilk taksidinin hesaba girdiğini açıkladı. “Kamu özel işbirliği projeleri bu ülkenin hiçbir vatandaşının cebinden haksız ve adaletsiz tek kuruş getirmediği gibi dolaylı etkileri, yatırım bedeli kamuya kalacak sebebiyle sayısız kazanç sağlayan eserlerdir.” dedi.

Avrupa, Amerika, Asya’nın gelişmişliğini arttırmak için kullandığı yatırım modelini Türkiye’de işlemez hale getirenlerin derdinin, eski Türkiye’ye dönmek olduğunu belirtti. Sözlerine “Ülkemize ve milletimize aşığız biz. Eser kazandırmaya, hizmet getirmeye 2023 hedeflerimizle, 2053 vizyonumuzla büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etmeyi sürdüreceğiz.” diyerek devam etti.

Bazı Ürünlerde KDV Oranı Düşürüldü

Bazı Ürünlerde KDV Oranı DüşürüldüGeçtiğimiz haftalarda temel gıda ürünlerinde KDV indirimi yapan Erdoğan’dan yeni müjdeler geldi. “Küresel ve bölgesel krizler karşısında, hayat pahalılığı karşısında milletimizi korumanın mücadelesini verirken idari reformları da ihmal etmiyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımız ilgili STK ve sektörlerle yakın istişare içinde KDV düzenlemesini hazırlamıştır.” diyerek alınan yeni kararları açıkladı.

Buna göre deterjan, sabun, tuvalet kağıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerin KDV’si yüzde 18’den yüzde 8’e düşürdüklerini açıkladı. Yeme, içme hizmetlerinin tamamında yüzde 8 uygulanacağını söyledi.

Satın alınan konutun nerede olursa olsun metrekaresine göre değişen aynı kademeli KDV uygulamasına tabi olacağını söyleyen Erdoğan, “Net alanı 150 metre kareyi aşmayan konutlarda KDV yüzde 8’dir. Bu büyüklüğü aşan konutlarda ilk 150 metrede yüzde 8, aşan konutlarda yüzde 18 KDV uygulanacaktır.” dedi.

Oto galericilerinin araç alım satımında elde ettikleri kar ile yat, kotra, tekne ve gezinti gemileri satışında yüzde 1 olan KDV’yi yüzde 18’e yükselttiklerini açıkladı.

İmalat aşamasında ödedikleri KDV’leri istisna kapsamına alabilen ihracatçılara bunun yerine ihracat bedelinin belli bir oranına kadar iade yapılmasının tercih olarak sunulacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu