Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kabine Ofisi: Japon Ekonomisi Toparlanma Hareketleri Sergiliyor

Haziran raporunda ekonominin kötüleşmesinin durduğunu söyleyen Japonya hükümeti, yeni raporunda da iyimser değerlendirmelerde bulundu.
Kabine Ofisi: Japon Ekonomisi Toparlanma Hareketleri Sergiliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün açıklanan PMI verileri, Japonya ekonomisindeki toparlanmanın zayıflığına işaret etse de hükümet iyileşme konusunda iyimser yorumlarda bulundu. Kabine Ofisi, bugün yayımladığı aylık ekonomik raporunda, değerlendirmesini ikinci kez hafifçe yükseltti.

Haziran raporunda ekonominin kötüleşmesi durdu diyen Japonya, Temmuz raporunda da benzer yorumlarıyla dikkat çekti. Bununla birlikte ancak yetkililer, dünyanın birçok yerinde koronavirüs vakalarında yenilenen artış nedeniyle durumun ciddi kaldığını kabul ettiler.

Raporda, dünyanın üçüncü en büyük ekonomisinin Covid-19’un neden olduğu resesyondan toparlanma işaretleri gösterdiği belirtildi.
Japonya Resesyon
Kaynak: Trading Economics

Özel tüketimin son zamanlarda arttığı söylenirken iş yatırımlarının zayıf kaldığı aktarıldı. Bulaşıcı hastalığın etkisi devam ederken ihracatın en düşük düzeye ulaşmış olduğunu belirten Kabine Ofisi, Haziran ayından itibaren otomobil üretiminin toparlanmaya başlamasıyla hükümetin ihracat ve üretim hakkındaki görüşlerini yükselttiğini kaydetti.

Endüstriyel üretimin bir bütün olarak azalmasına rağmen, bazı sektörlerde son zamanlarda toparlanma belirtileri göstermekte olduğu, kurumsal karların da hızla azaldığı dile getirildi.

Bazı ciddi görünümler var olmasına rağmen firmaların kararlarının iyileşme işaretleri gösterdiği ifade edildi.
Japonya Koronavirüs
KAYNAK: Worldometers

İstihdam durumunun koronavirüs etkisiyle zayıflık gösterirken tüketici fiyatları için “sabit” değerlendirmesinde bulunuldu. Kısa vadeli beklentiler konusunda, ekonominin politikalar ve sosyo-ekonomik faaliyetlerin kademeli olarak devam etmesiyle desteklenerek toparlanma hareketleri göstermesinin beklendiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Bununla birlikte, yurt içi ve yurt dışı enfeksiyonların ekonomileri etkileme riskine dikkat edilmesi gerektiği de eklendi. Ayrıca Temmuz 2020’deki Şiddetli Yağmur Etkinliği’nin ekonomik etkisine ve finansal ve sermaye piyasalarındaki dalgalanmaların etkilerine tam olarak dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.

Geçtiğimiz hafta Japonya Merkez Bankası’ndan gelen tahminde ise ekonominin 2020 mali yılında yüzde 4, daralacağı tahmin edilmişti. Üç aylık görünüm raporundaki tahmin, görüşleri yüzde eksi 4,5 ila yüzde eksi 5,7 arasında değişen BOJ politika kurulu üyelerinin tahminlerinden oluşurken Nisan ayındaki %3 ila %5 aralığındaki daralma tahmininin kötüleştiğini gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın