Yatırım yapmaya başla!

ABD’li Milyarder, Yeni Zelanda’dan 800 Bin Dolar Covid-19 Yardımı Aldı

ABD’li milyarder yatırımcı Julian Robertson, lüks resortlarında çalışanlarına ödeme yapmak için Yeni Zelanda hükümetinden 800 bin dolarlık ödeme aldı.
ABD’li Milyarder, Yeni Zelanda’dan 800 Bin Dolar Covid-19 Yardımı Aldı

Amerikan milyarder hedge fonu yöneticisi Julian Robertson, Yeni Zelanda hükümetinden lüks tatil tesislerindeki çalışanlarına ödeme yapmak için Covid-19 yardımından 800 bin dolar (1,2 milyon Yeni Zelanda doları) aldı.

Business Insider’ın Yeni Zelanda Sosyal Kalkınma Bakanlığı’ndan alınan verilere dayandırdığı haberine göre Robertson, lüks tatil tesisleri ve golf sahaları için hükümetten yüzbinlerce dolarlık yardıma uygun görüldü.

ABD’deki Maaş Koruma Programı (PPP) gibi Yeni Zelanda’nın ücret sübvansiyonları programı da devlet yardımı olmadan hayatta kalabilecek büyük işletmelere fon sağlaması nedeniyle eleştirildi.

Julian Robertson, Yeni Zelanda Ücret SübvansiyonuRobertson’un mülkleri fonları kötüye kullanmakla suçlanmamışken milyarderin sözcüsü, Business Insider’ın sorularına cevap vermedi. Robertson sözcüsü Yeni Zelandalı bir haber sitesine Robertson’un işletmelerinin nakit rezervlerinden çektiğini (ve çekmeye devam ettiğini) söyledi. “Personelimiz önemli bir varlıktır ve Yeni Zelanda Hükümeti’nin ücret sübvansiyonu onların korunmasına yardımcı olmaktadır.” dedi.

Covid-19 fonlarından yararlanan mülklerin, eski Başkan Barack Obama’nın ülkeyi ziyareti sırasında golf oynadığı tesisi de içerdiği söylendi.

ABD’li Milyarder, Yeni Zelanda’dan 800 Bin Dolarlık Ücret Sübvansiyonu Aldı Tesisteki odaların fiyatları 1730 dolardan başlarken Yeni Zelanda Sosyal Kalkınma Bakanlığı verilerine göre Robertson’un sahip olduğu diğer üç mülk de 187 toplam çalışanı kapsayan sübvansiyonlardan yararlandı. Sonuçta verilere göre Forbes’a göre 4,4 milyar dolarlık serveti olan Julian Robertson, binlerce dolarlık hükümet sübvansiyonundan faydalanmış oldu.

Radio New Zealand, bugüne kadar 420 binden fazla işletmenin 10,5 milyar dolarlık ücret sübvansiyonu programından yararlandığını yazdı.

Diğer taraftan ülkenin en büyük hukuk firmalarından üçü, devlet ücret sübvansiyonlarında talep ettikleri milyonlarca doları geri ödedi.

Yeni Zelanda ticaret hukuku firması Simpson Grierson gelirdeki tahmin düşüşüne dayanarak başvurduğu 2.3 milyon dolarlık ödemesini iade ederken başka bir hukuk firması MinterEllisonRuddWatts 2 milyon dolarlık ödemeyi geri verdiğini açıkladı. Bir diğer hukuk bürosu Bell Gully de 2 milyon dolarlık ödemeyi geri ödediğini bildirdi.

Hükümet, işletmelerin büyük çoğunluğunun kurallara göre oynadığını ancak sübvansiyonlarla ilgili soruşturmaların devam ettiğini savundu.

Öte yandan pandemiden etkilenen birçok şirketin, gerçekten ihtiyaç duyanlara para bırakmak için sübvansiyonlardan yararlanmadığı söylendi. Bakanlık, sübvansiyon başvurularının yavaşladığını ve 12 haftalık sürenin 9 Haziran’da sona ereceğini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum